Hamilelikte ağız ve diş sağlığı

'Bebek Bakımı' forumunda HazaN tarafından 17 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelikte ve sonrasında diş problemi kadınlar için büyük sıkıntı. Bebek annedeki vitamin ve proteinleri kendisi için almaya başlayınca annede problemler başgöstermeye başlar. Bu konuda pek çok doğru ve yanlış bilgiler mevcuttur.
  Bende kızımın doğumundan sonra dişçinin yolunu tutan bir anneyim :) Anne olmaya hazırlanıyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

  [​IMG]

  Her hamilelikte bir diş kaybedilir: YANLIŞ
  Halk arasında 'Hamilelik sırasında bebeğin kendisi için gerekli olan kalsiyumu annenin dişlerinden alarak annesinin dişlerinin çabuk çürümesine yol açtığı, bu sebepten ötürü anne adaylarının diş kaybına uğradığı' şeklindeki düşünce bilimsel bir gerçeği yansıtmıyor.

  Hamilelikte dişlerden kalsiyum çözünmesi olmaz: DOĞRU
  Hamilelik döneminde bebeğin ve annenin kemiklerinin sağlıklı olabilmesi için anne adayının, günlük olarak 1200 ilâ 1500 mg kalsiyuma alması gerekiyor. Anne adayı eğer kalsiyum ihtiyacını gıdalardan karşılayamazsa, bebeğin gelişimi için gerekli olan kalsiyumun annenin kemiklerinden karşılanır. Ancak anne adayı, hamilelik döneminde, iyi beslenir yeterli ağız diş bakımı yaparsa bu dönem, normal dönemden farklı bir diş sorunu ile karşılaşmaz.

  Hamileyken dişler daha az fırçalanmalı: YANLIŞ
  Gebelik hormonlarının etkisi ile dişetleri daha çabuk kanayan anne adayı, dişlerini fırçalamaktan kaçınır. Ancak anne adayları, hamilelik döneminde diş sağlığına daha fazla özen göstermelidir. Sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce dişler özenli bir şekilde fırçalanmalıdır.

  Hamilelikten önce diş çürüğü tedavi edilmelidir.
  Dişlerde çürük varsa hamilelik öncesi tedavi edilmelidir. Hamilelikte çürük dişler erken doğuma, bebeğin düşük kilolu doğmasına yol açabilir.

  Hamileyken diş taşı (plak) temizliği yaptırılmaz: YANLIŞ
  Anne adayları, hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığına normal dönemden daha fazla özen göstermelidir. Hamilelik sırasında oluşan hormon artışı, ağız mukozasını dış etkenlere karşı özellikle bakteri plaklarına karşı daha hassas yapar. Bu nedenle hamilelik döneminde üç-dört aylık periyotlarla diş taşı temizliği yaptırmak, zorlaşan ağız hijyenini korumak için ideal bir yoldur.

  Hamilelik döneminde dental tedaviden kaçınmak gerekir: DOĞRU
  Bebeğin organ gelişim evresi olan hamileliğin ilk 3 ayında, etkili dental tedaviden kaçınılması gerekiyor.

  Acil müdahale gerektiren durumlarda bile dental tedaviden kaçınmalıdır: YANLIŞ
  Diş ya da diş eti iltihabı gibi acil durumlarda, var olan enfeksiyonun bebeğin gelişimini dental tedavinin olumsuzluklarından daha fazla etkileyebileceği düşüncesi ön plana alınmalı ve bir jinekoloğun önerileri doğrultusunda dental tedavi yapılmalıdır.

  Gebelikte ağız gargarası yapılmaz: YANLIŞ
  - Hamilelik döneminde ağız gargaraları ya da ılık tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Özellikle ılık tuzlu su diş etlerini rahatlatır ve dişeti hassasiyetini azaltır.