Hamilelik Uyku Pozisyonu

'Bebek Bakımı' forumunda Aysell tarafından 26 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hamilelikte en doğru uyku pozisyonu
  Hamilelik Uyku Pozisyonu hakkında bilgi


  Gebelikte en doğru uyku pozisyonu:

  Hamilelikte değişen ağırlık merkezi nedeniyle bel lordozu daha da çukurlaşır. Bu da sakatlanmalar için oldukça müsait durumları yaratacaktır.

  [​IMG]

  Özellikle sırt üstü yatış pozisyonunda belin korunması çok önemlidir. Ayakların dizden kırık olması ve başın ince bir yastıkla desteklenmesi gerekir. Hamilelikte ise dizlerin altının yastıkla yükseltilmesi ve başın ve üst bedenin de -özellikle ilerleyen aylarda- 45 derece eğimde olmasının sağlanması doğrudur. Bu destekler olmaksızın sırt üstü yatış hamilelikte önerilmez çünkü bebeğe giden anadamara olan basıncın bebeğin üzerinde de sıkıntı yaratması sözkonusu olabileceği gibi, bu yatış şekli bebeğin omurgasıyla annenin omurgasının kaşık pozisyonuna gelmesine neden olabilir , bu da normal doğum için doğru bir bebek pozisyonu değildir. O nedenle sırt üstü yatışlarda, özellikle ilerleyen aylarda 45 derecelik eğimli açının yaratılması, bacakların altının yastıkla yükseltilmesi en doğru olan yaklaşımdır.

  [​IMG]

  Hamilelik döneminde genelde yana ve özellikle sol tarafa yatmanız önerilir bu durum Vena Cava damarına basınç olmaması için önemlidir. Hamilelik dışındaki zamanlarda yan yatışlarda sağa yatmak önerilirken hamilelik döneminde durum tam tersidir.

  [​IMG]

  Yan yatışlarda da omurganın düzgün yapısını muhafaza etmek gerekir. Bunu sağlamak için çok yumuşak ve çok sert yataklardan kaçınmak gerekir. Omurganın formunu ve uzun yapısını koruyacak yatış şeklini desteklerle sağlamak en doğrusudur.

  Yan yatış pozisyonunda, karın ağırlık merkezini öne doğru çekeceği için bele fazladan yük biner. Karnın yatak ile arasına karını destekleyen ince bir yastık koymak bu durumu rahatlatabilir.

  [​IMG]

  Ayrıca yan yatarken kalça ve bacaklar arası mesafenin dengesizliği, üstteki bacağın, alttaki bacağın üzerine inişinde bel üzerinde fazladan basınç demektir. Bu durumda bacakların arasının da yastıkla beslenmesi ve kalça genişliği hizasında olacak şekilde bacaklar arası açıklığın bu yastık desteğiyle korunması gerekir.  Bunun için aslında hamile olmak da gerekmez. Kadın, erkek herkes yatarken buna dikkat edebilse eminim çok fazla kişinin omurga sağlığı için de büyük gelişme olur.

  Yatış sırasında başı, beli, bacak arasını destekleyen yastıklar dünyanın heryerinde kullanılmaktadır.

  Bunların içinde en rahat kullanılanı ve bebek emzirirken de, bebek için de kullanılabilir olanları genellikle C formunda olan yastıklardır.

  Bu formda yastıklar başı, bacak arasını ve karını ve hatta kuyruksokumunu dengeleyeceği için hamilelikte kullanılması tüm dünyada önerilmektedir.

  [​IMG]

  Alıntı