Hamilelik Sırasında Çatlaklar Neden Oluşur?

'Bebek Bakımı' forumunda Ezlem tarafından 18 Kas 2008 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelik çatlaklarının sadece sizin başınıza geldiğini düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Çünkü gebelik dönemi yaşayan kadınların yaklaşık olarak %90’ı küçük veya büyük çatlak problemleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ani cilt gerilmeleri sonucu oluşan çatlakların meydana gelmesinde önemli noktaları aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

  Kalıtsal faktörler cilt yapısı üzerinde önemli bir rol oynadığı için çatlakların oluşumu cilt tipinize bağlı olarak kalıtsal olabilir. Eğer annenizin hamileliği sırasında çatlaklar oluştuysa sizde de çatlak oluşma ihtimali yüksektir.

  Ergenlik çağındayken çatlak sorunu yaşadıysanız emin olunki hamilelik döneminde de bu sorunla karşı karşıya kalacaksınız.

  Hamilelik sırasında almanız gerekenden fazla kilo aldıysanız, büyük ya da birden fazla bebek taşıyorsanız hamilelikte çatlak yaşamanız oldukça mümkün.

  Cildin elastikiyeti büyük ölçüde düzenli olarak nemlendirilmesine bağlıdır. Hamilelikte çatlak önleme için yapabileceğiniz en önemli ve en kolay yollardan biri düzenli olarak cildinizi nemlendirmek ve gün içinde yeterli miktarda su tüketmektedir.

  Çinko, magnezyum, E vitamini ve B6 gibi belirli vitaminleri yeterli miktarda almazsanız çatlak problemi yaşama ihtimalini artırıyorsunuz demektir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Eyl 2014
 2. teşekkürler Ezlem:f40:
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Eyl 2014
 3. teşekkürler ezlemcim
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Eyl 2014