Hamilelik Nezlesi Nedir

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 3 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hamilelik nezlesi nedir nasıl geçer


  Hamilelik nezlesi genellikle hamileliğin son altı haftasında veya ikinci ayında ortaya çıkar ve başlangıcından iki hafta kadar sonra belirtiler tamamen ortadan kaybolur.

  Gebelikte soğuk algınlığı yada grip enfeksiyonunun sebebi Hemofilus İnfluenza virüsüdür.

  Hamilelik döneminde artış gösteren ve bir annelik hormonu olan östrojen, burun içerisini döşeyen dokuların şişmesine neden olur ve burunda salgı artışını tetikler.Bunun dışında annelik döneminde vücuttaki kan dolaşımının hacminin artması da kan damarlarının genişlemesine ve burun mukozasının şişmesine neden olur.

  Bu olayda diğer annelik hormonlarının da rolü olabilir. Bunların sonucunda gelişen burun tıkanıklığı hamilelik nezlesinin temelini oluşturur.

  Hamileliğin bazı dönemlerinde burun tıkanıklığı oldukça sıkıntı verici olabilir. Hamilelerin yaklaşık üçte birinde alerji veya bilinen nezle-grip gibi hastalıklar olmadığı halde, burun tıkanıklığı görülebilir.

  Bu duruma hamilelik nezlesi, veya hamilelik riniti adı verilir. Hamilelik nezlesi genellikle hamileliğin son 6 haftasında veya 2. ayında ortaya çıkar ve başlangıcından iki hafta kadar sonra belirtiler tamamen ortadan kaybolur.

  [​IMG]