Hamilelik Ne Zaman Risklidir?

'Sağlık Rehberi' forumunda Blue tarafından 29 Eylül 2010 tarihinde açılan konu


 1. Hamilelik Ne Zaman Risklidir?
  Hamileliğin Riskli Olduğu Durumlar
  Hamilelik Riskleri

  •Eğer anne 18 yaşın altındaysa, 35 yaş üstündeyse,
  •Annenin sistemik hastalıkları varsa
  •Annede tansiyon, guatr, şeker, kalp, kolajen doku hastalıkları, damar ve diğer yapıları tutan hastalıkları varsa,


  Anne çok zayıfsa ya da çok şişmansa


  Bunu değerlendirirken “Vücut Kitle İndeksi (VKİ) nden faydalanıyor. Eğer anne çok zayıfsa ya da obez ise, gebelik riskli olabilir. Zayıf anne karşımıza gelince gıda alım yetersizliği oluyor; bu gebeyi de etkiliyor, ayrıca çok zayıf kişilerde erken doğum riski daha fazla görülebiliyor.
  Şişmanlık ise en büyük sorunlardan biri. Şişman bir anne adayı, gebelikte de kilo alıyor ve tansiyon, kalp, şeker hastalıklarıyla karşılaşılabiliyor. Ayrıca şişman kişilerde “derin ven trombozu denilen pıhtılaşma eğilimi fazla olduğu için, doğum güçleşiyor, normal doğum azalıyor, sezaryen olasılığı artıyor. Bebekte de kilo sorun oluyor; 4 kilonun üzerinde bebekler doğabiliyor. Damarsal yapıları tutan bir hastalık da eşlik ederse gelişme kısıtlaması görülüyor.

  Ailede akrabalık ilişkisi varsa

  Aile fertlerinde kalıtsal anomaliler varsa taşıyıcılık riski artıyor. Bunun dışında akrabalık evliliği varsa nadir görülen kan hastalıkları, doğumsal anomaliler olabiliyor. Bu durumda, genetik hastalık olup olmadığını sorgulanıyor; tansiyonu dahil tüm sistemik muayenesi yapılıyor.Daha önceki gebeliklerde riskli durumlar yaşanmışsa: Annenin daha önceki gebeliğindeki durumlar da belirleyici olabiliyor. Gebeliğe bağlı tansiyon, şeker hastalığı olduysa tekrarlama ihtimali de artıyor.
  Preeklempsi (hamileliğin anormal seyrettiği bir durum) varsa kişinin sonraki gebeliklerinde bu durumun görülme riski 7-8 kat artıyor. Tekrarlayan düşük, tansiyon, erken doğum riski olan kişilerde kazanılmış kalıtsal hastalıklardan biri olan trombofiliye bakmak gerekiyor. Bu noktada gebelik boyunca kanı sulandırıcı ilaçlara başlanması gerekiyor.


  Anne ilaç kullanıyorsa

  Kullanılan ilaçlar da riski gebelik yapıyor. Gebeliğin bir döneminde antibiyotik kullandıysa, psikiyatrik hastalığı nedeniyle zorunlu olarak kullandığı ilaçlar varsa bebeğe zarar vermeyecek olan ilaçlarla tedavinin sürdürülmesi önem taşıyor.
   


Similar Threads: Hamilelik Zaman
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Kanda Hamilelik Ne Zaman Belli Olur 19 Haziran 2011
Sağlık Rehberi İdrar testinde Hamilelik Ne Zaman Belli Olur? 26 Ocak 2010
Sağlık Rehberi Hamilelikte ağrı kesici içilir mi? 18 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Hamilelikte oruç tutulur mu 18 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Hamilelikte Saç Boyatmak Doğru mu? 18 Mayıs 2016