Hamilelik Nasıl Bir Duygu

'Bebek Bakımı' forumunda zamaneanne tarafından 10 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hamilelik Nasıl Bir Şey


  Hamilelik Süreci Nasıl İşler


  Hamilelik nasıl bir duygu aorusunun cevabının kişisel olarak her anne yada anne adayı farklı verecektir. Ancak psikolojik açıdan incelendiğinde bazı genel kanılara da ulaşmak mümkündür.

  İstenen bir hamileliğin başlangıcında hem anne hem de baba adayı kendisini heyecanlı, mutlu ve güçlü hisseder. Erkek bir kadını hamile bırakabilme yeteneğini göstermiş ve iktidarını perçinlemiş, kadın da en temel anlamda dişiliğini ve doğurganlığını kanıtlamıştır.

  Psikolojik olarak sağlıklı kadınlar, hamileliği genellikle bir kendini gerçekleştirme olarak değerlendirirler. Gebelik hayatın devamını sağlayan çok önemli bir yetenektir, maneviyatının büyüklüğünün yanında fiziksel yükü de ağırdır. Bir çok kadın hamileyken kendini daha iyi tanıdığını, bir anlamda “kendini bulduğunu söyler.

  İkinci üç ay anne adayı için en keyifli dönemdir. Anne adayının genel sağlığı düzelmiştir, daha enerjiktir, en önemlisi hamile gibi görünmeye başlamıştır. Bu dönemde ilgi daha ziyade, bebeğin odası ve ihtiyaçları gibi konulara kaymaya başlar.Çoğu anne doğmamış bebeğiyle konuşur, bu konuşmaların anne-bebek ilişkisinin yerleşmesine ve annenin sağlıklı bir hamilelik geçirmesi için (örneğin; sigarayı ya da aşırı kahve içmeyi bırakmak gibi çabalar içine girmesine) yardımcı olduğu saptanmıştır.

  Son ay ise daha çok kaygılarla ve doğumun nasıl olacağını düşünmekle geçer. Bu süreç bebeği kucağına alana kadar devam eder.
   


Similar Threads: Hamilelik Nasıl
Forum Başlık Tarih
Bebek Bakımı Hamilelikte bebeğin beyin gücünü nasıl arttırılır? 19 Ocak 2016
Bebek Bakımı Hamilelik belirtileri ilk haftalarda nasıl anlaşılır 22 Ocak 2015
Bebek Bakımı Hamilelikte emniyet kemeri nasıl takılır 5 Ocak 2015
Bebek Bakımı Hamilelik döneminde nasıl beslenmeli 6 Mart 2014
Bebek Bakımı Hamilelik testi nasıl yapılır? 30 Ocak 2014