Hamilelik Hakkında Her Şey

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 12 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hamilelik Dönemi Hakkında Her Şey
  Hamilelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

  Gebe kalmadan önce, fiziksel muayene olabileceğiniz ve doktorunuzla Gebelik planlarınızı konuşabileceğiniz bir randevu ayarlayın. Doktorunuz, kişisel sağlığınızla ve ailenizin tıbbi geçmişi, yaşam tarzınız ve geçmiş hamileliklerinizle ilgili sorular yöneltecektir. Sorulara vereceğiniz cevaplar, ve muayene neticesinde riskler veya problemler belirlenecektir.

  Aşıları Zamanında Oldunuz mu
  Doktorunuz aşıya ihtiyacınız olup olmadığını araştıracaktır, örneğin grip veya MMR (kızamık, kabakulak, kızamıkçık). Eğer grip mevsiminde hamile kalmayı planlıyorsanız, grip aşısı olmalısınız. Eğer bu hastalıkları geçirmemiş veya MMR aşısı olmamışsanız, MMR aşısı olmanız gerekebilir. MMR aşısı olduktan sonra, hamile kalmak için 28 gün beklemek gerekir.

  Hamile Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız

  Hamilelikte pek çok kadının hissettiği çeşitli belirtiler bulunmaktadır. Eğer planlanmış bir hamilelik yaşıyorsanız bu belirtiler bir program dahilinde olacaktır. Planlanmamış bir hamilelik yaşıyorsanız bu belirtilerden bazıları fark edilmeden ortadan kaybolabilir.

  Evde Kendi Başınıza Hamilelik Testi

  Eczanelerde, evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz çeşitli gebelik testleri bulunmaktadır.

  Hamile kaldığınız zaman idrarınızda yalnızca hamileyken ortaya çıkan ve HCG adı verilen bir hormon bulunur. Evde yapılan testler idrarınızda bu hormonun olup olmadığını kontrol eder. HCG hormonu adetinizin kesildiği ilk günden itibaren salgılanmaya başlar.

  HCG hormonunun idrarda en çok bulunduğu zaman sabah ilk idrara çıktığınız zamandır. Bu sebeple evde yapılan testler sabah idrarıyla yapılır. Testleri yaparken üzerinde yazan talimatları dikkatli bir şekilde uygulayın.

  Bu testler eğer usulüne göre kullanılmazlarsa yanlış sonuçlar verebilirler.

  Evde yapılan hamilelik testleri büyük ölçüde doğru sonuç vermelerine rağmen %100 garantili sonuç vermezler çünkü idrarınızda test sonucu için gerekli miktarda HCG hormonu bulunmayabilir.

  Evde uyguladığınız testte hamile olduğunuzu düşündüğünüz halde negatif sonuç alıyorsanız zaman kaybetmeden doktorunuza danışın.

  Doktor Tarafından Yapılan Testler

  Hamile olduğunuzu düşündüğünüz halde evde yaptığınız testten negatif sonuç alıyorsanız doktorunuza danışarak çeşitli kadın sağlığı kliniklerinde, hastanelerde ve bazı hamilelik danışma merkezlerinde idrar ve kan testi yaptırabilirsiniz.
  Doktorlar tarafından yapılan kan ve idrar testleri daha kesin sonuç elde etmenizi sağlayacaktır. Laboratuar ortamında yapılan kan ve idrar testleri de evdeki testler gibi kan ve idrardaki HCG hormonunu kontrol eden testlerdir.

  Hamileliğin ilk evrelerinden itibaren bu hormonun seviyesi arttığı için bu testler hamileliği kesin bir şekilde tespit edebilir.

  Son yollarda çok fazla tercih edilmemekle birlikte jinekolojik muayene de hamileliğin belirlenmesi için kullanılan bir yöntemdir. Hamilelik sırasında rahim normalden daha büyük ve yumuşak olur, pelvis çukuruna doğru yükselir.

  Yapılan testlerin sonucunda eğer hamile olduğunuz tespit edildiyse zaman kaybetmeden doktorunuzla görüşmelisiniz.

  [​IMG]

  Doğum öncesinde neler yapabileceğiniz, hamileliğinizin takip edilmesi, bebeğinizin gelişim süreci, hayatınızda oluşabilecek her türlü değişiklik, egzersiz ve diyet konularında doktorunuz size bilgi verecektir.

  Tat Alma :Hamileliğin ilk dönemlerinden itibaren görülen hormon değişiklikleri mide bulantısına yol açar ve bazı yiyeceklerin tadını kötü algılamanıza sebep olur.

  Memelerde Hassasiyet: Hamilelikte progesteron miktarı artar ve memeleriniz süt üretmeye hazırlandığı için dolu, ağır ve hassas hissetmenize sebep olur. Meme başlarınızın renginde koyulaşma görülebilir.

  Bulantı :Yüksek miktarda salgılanan HCG hormonu sindirim sistemi kaslarının gevşemesine, mide asitinin artmasına ve kokuya karşı aşırı hassasiyete yol açar, bulantı ve kusmaya sebep olabilir.

  Yorgunluk :Hamilelik sırasında bebeğinizin tüm hayati organları ve plasenta şekillenir. Bu yüzden bedeninizin ihtiyaçları sizin çok yorgun hissetmenize yol açar.

  Hassasiyet :Hormonal değişiklikler kokuya karşı aşırı bir hassasiyete sebep olur. Sigara kokusu ve çeşitli yemek kokuları midenizin bulanmasına sebep olabilir.

  Sık İdrara Çıkma :Hamilelik hormonları pek çok kasın gevşemesine sebep olur ve sidik torbası kasları da bunlardan birisidir. Böbrekteki kan akışının artması idrar üretiminizin de artmasına yol açar ve doku ve organlarınızda aktivitelerinizin artışından kaynaklanan normalden daha fazla sıvı bulunur.

  Vajinal Akıntı :Hamilelik dönemindeki hormon artışı vajinal akıntının artmasına sebep olur.

  Hamilelikte hormonlar artıyor

  Hamilelikle birlikte, kadın vücudunda bulunan hormonlarda, bazı değişimler yaşanır. Bu dönemde hamileliğe özgü hormonlar (beta-HCG, AFP, HPL) üretilir; bazı hormonların (progesteron, östrojenler ve prolaktin) da seviyesi yükselir. Hormonlardaki bu değişim, anne adayının hamileliğe uyumunu, bebeğin gelişimini ve doğum eyleminin başlamasını sağlar.

  Doğumdan sonra, hormonlardaki bu değişim eski haline döner. Örneğin östrojen hormonu, doğum sonrası kısa sürede hamilelik öncesi seviyeye iner. Progesteron hormonu ise, yaklaşık bir hafta içerisinde hamilelik öncesi düzeye inerken, beta- HCGnin kandan kaybolması, iki hafta gibi kısa bir sürede gerçekleşir. Böylece doğum sonrası, hamilelik hormonlarındaki belirgin düşüşle, adet ve yumurtlama yeniden başlar.

  Ancak süt üretimini sağlayan prolaktin hormonu, bebek meme emdikçe seviyesini korumaya devam eder. Sonuç olarak, adet kanamanızın gecikmesi, bu hormona bağlı olabilir.