Hamilelik Döneminde Yapılması Gerekenler nelerdir?

'Kadınların Dünyası' forumunda Yasemin tarafından 21 Aralık 2013 tarihinde açılan konu


 1. Hamilelik Döneminde Yapılması GerekenlerHamile kadınların dokuz ay boyunca yapmaları uygun görülen şeyler hakkında uzunca bir yazı paylaşacağız sizlerle.Eğer sizlerde huzurlu ve mutlu bir hamilelik dönmei geçirmek istiyorsanız aşağıda uygulamanız önerilen tavsiyeleri dinlemenizi öneriyoruz.

  HAMİLELİK AYLARINDA YAPILMASI GEREKENLER

  Dokuz aylık hamilelik döneminde anne- baba her ay için belirtilen özel amelleri yaparak İslam ve toplum için mükemmel nesillerin temelini ata bilirler. Yarınları için, ellerin bu dünyadan kesildiği günde geride sürekli onlar için hayır ameller yapan salih nesiller bıraka bilirler. Bunun için dokuz ay boyunca hem masum imamların ve hem de doktorların belirtmiş olduğu tavsiyelere uyulmalıdır.

  Birinci Ay
  Sperm yumurtanın içine girdikten sonra, spermin 23'er kromozomluk genetik materyalleri birleşir ve 46 kromozomluk bir hücre oluşur. Eğer yumurtaya girmeyi başaran sperm X kromozomu taşıyorsa oluşacak bebeğin cinsiyeti kız, Y taşıyorsa erkek olur. Dördüncü hafta; Henüz siz gebe kaldığınızı fark etmemenize rağmen rahminizdeki bebeğin temel dokuları olan endoderm (bu dokudan akciğerler ve karaciğer, sindirim sistemi ve pankreas) mezoderm (iskelet, kas sistemi, böbrekler, kan damarları ve kalp), ektoderm (cilt, saç, göz bebekleri ve sinir sistemi) gelişmeye başlamıştır.

  1- Perşembe ve Cuma günleri Yasin ve Saffat sureleri okunup karın bölgesine üflensin.
  2- Sabahları tatlı elma yenilsin.
  3- Cuma günleri kahvaltıdan önce nar yenilsin.
  4- Güneş doğmadan önce çok az. İmam Hüseyin (a.s) türbetinden yenilsin
  5- Namazlar tam vaktinde düzenli kılınsın. Namaza başlamadan önce eller karna konulup ezan ve ikame okunsun.
  6- Her gün aç karnına hurmaya Kadir suresi okunup yensin.

  İkinci Ay
  Bu gebelik ayının başında ultrason yapıldığında gebelik kesesi görülebilir, fakat kese içindeki embryo henüz görüntülenecek kadar büyümemiştir. Bu ayın sonunda kıkırdak halindeki kemikler gelecek haftalarda sertleşmeye başlayacaktır. El ve ayak parmakları tamamen oluşmuş; fakat henüz birbirlerinden ayrılmamışlardır.
  Salgılanan hormonlar nedeniyle gebeliğinizin bu döneminden itibaren göğüslerde dolgunluk, hassasiyet gibi belirtiler hissedilmeye başlar. Bunun nedeni süt bezlerinin yavaş yavaş uyarılmaya başlamasıdır. Sık acıkma ve sabah bulantıları artan hormonlar seviyesine bağlı olarak ortaya çıkar. Rahmin büyümeye başlaması ve idrar kesesine baskı yapması nedeniyle sık idrara çıkma ihtiyacı doğabilir. Parfüm kokularından, bazı yemeklerin kokularından ve hatta ender durumlarda kendi eşinizin kokusundan bile rahatsız olabilirsiniz. Tüm bu yaşanan durumları normal ve geçici bir süreçtir. Sık sık ve az yemek ile önlenebilen bulantılar, sağlıklı bir gebeliğin göstergesidir.
  Uyarı: (a) Gebeliğiniz süresince saçınızı boyamaktan ve manikür yaptırmaktan kaçınmalısınız. Alkol, sigara, kahve, bilgisayarın yaydığı ışınlarından ve röntgen filmi çektirmekten uzak durmalısınız.
  (b) Bu ayda vajinal kanama ve takiben kasıklardaki kramplar düşük habercisi olabilir. Uzun süren kanama ve kramplar çoğunlukla düşükle sonlanır. Bu bulguları saptadığınızda derhal doktorunuza başvurmanız gerekir. İstirahat ve doktorunuzun önereceği ilaçlar düşüğü önleyebilir.
  1- Perşembe ve Cuma günleri Mülk suresi okunsun.
  2- Perşembe günü 140 ve Cuma günüde 100 defa salâvat söylensin.( Allahumme selli ela Muhammed ve âli Muhammed ve eccil ferecehum.)
  3- Eller karnın üzerine konulsun ve şu salâvat söylensin: “Allahumme selli ela Muhammed ve âli Muhammed ve eccil ferecehumve ehlik eduvvehum vel en e edaehum minel cini ven nasi minel evveliyne vel ahirin.”
  4- Her hafta et ile süt beraberce yenilsin.
  5- Tatlı elma yenilsin.
  6- Her gün aç karnına üzüme İhlâs suresi okunup yensin.

  Üçünü Ay
  Bebeğin boyu 22–30 mm ve ağırlığı yaklaşık 4 gram civarındadır.
  Bu ayda mide yanması ve hazımsızlık şikâyetleriniz görülebilir, aşırı yememek ve asitli yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Ayrıca ayaklarınız da şişmeye başlayacaktır, bunun için iki saatte bir ayağa kalkmalı ve en az 10 dakika dolaşmalısınız. Bu aydan sonra bulantı ve yorgunluk hissiniz azalacaktır.
  Uyarı: Gebelik süresince kesinlikle asla diyet yapılmamalıdır. Gebeliğin sağlıklı sürebilmesi için bu dönemde bebeğin yakın takipte olması gerekir. Gebelik sürecinde kadın doğum uzmanları tarafından bebeğin doğuştan sakatlık problemine sahip olup olmayacağı konusunda kesin tanının konulduğu dönemdir.
  1- Perşembe ve Cuma günleri Ali İmran suresi okunsun.
  2- 140 defa salâvat söylensin.( Allahumme selli ela Muhammed ve âli Muhammed ve eccil ferecehum.)
  3- Eller karnın üzerine konulsun ve şu salâvat söylensin: “Allahumme selli ela Muhammed ve âli muhammmed ve eccil ferecehum ve ehlik eduvvehum vel en e'edaehum minel cini ven nasi minel evveliyne vel ahirin.”
  4- Her hafta buğdayla ve etle yemek yapılsın ve sütle beraber yenilsin.
  5- Sabahları biraz bal yenilsin.
  6- Her gün aç karnına bir elmaya Ayet'el Kürsü okunup yensin.

  Dördüncü Ay
  Bebeğinizin boyu 80–113 mm, ağırlığı ise 25 gr civarındadır. Şimdi yüzü daha fazla gelişmiş olup, yanakları ve burnu görülebilmektedir. Artık bebeğiniz hareket edebilecektir, kemik gelişimi hızla sürmektedir.
  Gebeliğinizin en keyifli ayındasınız, kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Kalbiniz yüzde 40 daha fazla bir kan basıncı ile karşı karşıya kalabilmekte ve ince damarlardan daha fazla kan pompalamaya çalışmaktadır. Bu nedenle bazen burun kanaması normal olabilmektedir.
  1- Perşembe ve Cuma günleri İnsan suresi okunsun.
  2- Günlük namazların birinde Fatiha'dan sonra Kadir suresi okunsun.
  3- Namazdan sonra eller karnın üzerine konup Kadir ve Kevser sureleri okunsun. Daha sonra şu salâvat söylensin: “Allahumme selli ela Muhammed ve âli Muhammed ve eccil ferecehum ve ehlik eduvvehum vel en e'edaehum minel cini ven nasi minel evveliyne vel ahirin.”
  Ondan sonra şu dua okunsun: “Rabbena heblene min ezvacina ve zürriyatina gurrete e'uyun ve ce'elna lilmuttagıyne imama.” (Furkan suresi ayet,74.)”
  4- Her gün 140 defa salâvat çevrilsin.
  5- Tatlı elma, bal ve nar mutlaka yenilmelidir.
  6- bu ayla birlikte gece namazı kılınmalıdır, eğer sabah namazından önce kılınamıyorsa, gündüzleri kazası yapılmalıdır.
  7- Her gün aç karnına incire, Tin suresi okunup yensin.

  Beşinci Ay
  Bebeğiniz dış dünyadan gelebilecek etkilere karşı bu aydan itibaren duyarlı olacaktır.
  Karnınızın genişlemesinden dolayı kan damarlarına yapılan baskı sonucu bu haftalarda hemoroid şikâyetleriniz olabilir. Rahminizin genişlemesinden dolayı ciğerlerinize, midenize ve böbreklerinize bir baskı olacaktır. Bu sebeplerden dolayı nefes almanızda güçlük yaşayabilirsiniz.
  1- Perşembe ve Cuma günleri Feth süresi okunsun.
  2- Günlük namazların birinde Fatiha'dan sonra Nasr süresi okunsun.
  3- Namazdan sonra eller Kerbela toprağından olan mührün üzerine çekilip karna sürülsün.
  4- Her akşam zeytin, tatlı elma ve hurma yenilsin.
  5- Sabahları hurma yenilsin.
  6- Ezan ve ikame eller karna konarak sesli bir şekilde okunsun.
  7- Her gün aç karnına bir yumurtaya Fatiha suresi okunup yensin.

  Altıncı Ay
  Bebeğin boyu 18 cm ve ağırlığı yaklaşık 300 gramdır. Bebeğinizin kırmızı kan hücreleri üretilmeye başlandı ve dilindeki tad alma duyusu gelişimine devam ediyor. Önemli gelişmelerden biri de kalp kasının güçlenmesidir.
  Gün içerisinde ayaklarınızda ve bileklerinizde şişme görülebilir. Bol su içmek ve iki saatten fazla ayakta kalmamak faydalı olabilir. Yavaş ve sürekli olan kilo artışı devam etmektedir. Bacaklarınıza kramp girmesi bu haftalarda normaldir, kalsiyum ve magnezyum alımı krampları azaltacaktır. Bebeğiniz karnınızda takla atıyormuş gibi hissedebilirsiniz.
  Uyarı: Doktorunuzdan erken doğum ile ilgili belirtilerin neler olduğu ve ne yapılması hakkında bilgiler almanızda fayda vardır.
  1- Perşembe ve Cuma günleri Vakıa suresi okunsun.
  2- Akşam namazının bir rekâtında Fatiha'dan sonra Tin suresi okunsun.
  3- Namazdan sonra eller Kerbela toprağından olan mühre çekilip sonra karna sürülsün.
  4- Kahvaltıdan sonra incir ve zeytin yenilsin.
  5- Kesinlikle kuyruk yağı yenilmemeli.
  6- Her gün aç karnına nara Feth suresi okunup yensin
   



 2. Yedinci Ay
  Bebeğinizin boyu yaklaşık 22 cm ve ağırlığı ise yaklaşık 750 gr.'dır. Bebeğinizin cinsiyeti ile ilgili değişimler tamamlandı.
  Bu dönem bebeğin son gelişimini sağladığı üç aydır. Dış dünyadaki hayatını sürdürebilmesi için gelişiminin tamamlandığı önemli ve son dönemdir. Özellikle bu dönemde akciğerlerin gelişimini tamamlaması bebek için hayati önem sağlamaktadır. Ayrıca bu dönemde rahim içindeki bebek beslenmesini sağlaması ve gelişimini tamamlaması sebebiyle anne kendisinin ve dolayısıyla bebeğinin beslenmesine, uyku düzenine ve dinlenmesine dikkat etmelidir. Gebeliğe bağlı olarak sırt ağrısı, bacak krampları, baş ağrısı ve vücudunuzun alt bölgesinde baskı hissedebilirsiniz.
  Uyarı: (a) Bu dönemlerde erken doğum belirtilerine karşı da duyarlı olmak gerekmektedir. Erken doğum belirtileri arasında da rahimde düzenli aralıklar ile kasılmalar olur. Saatte 4 defa ya da daha fazla olan kasılmalarda doktorunuza başvurun.
  (b) Bu haftadan itibaren gebelikte tansiyonunuzu takip etmelisiniz. Yüksek seyreden tansiyonun bebek ve anne açısından riskli bir durumu vardır.
  1- Pazartesi günleri Nahl süresi okunsun.
  2- Ezan ve ikame eller karna konarak sesli bir şekilde okunsun. Gece namazı kılınsın.
  3- Perşembe ve Cuma günleriyle Yasin ve Mülk sureleri okunsun.
  4- Nur suresi okunsun.
  5- Günlük namazlarda Kadir ve İhlâs suresi okunmalı.
  6- Her gün 140 defa salâvat çevrilsin.
  7- Her yemekten sonra kavun yenilmeli, ama öncesinde ve sonrasında su içilmemeli.
  8- Biraz şalgam yenilmeli.
  9- Her gün aç karnına ayvaya Yasin suresi okunup yensin.

  Sekizinci Ay
  Bebek özellikle bu haftalarda daha hareketlidir. Bunun nedeni ise amniyo sıvısının fazla olmasıdır. 32. haftadan itibaren de bebeğin yeri giderek azalacağından hareketleri de azalacaktır. Bebek hareketleri ile sağlığı arasında önemli bağ vardır. Bebek hareketlerinde azalma hissediyorsanız dinlenin ve karnınız aç ise bir şeyler yiyin.
  Bu dönemlerde sol yanınıza doğru yatmanız büyük damar yapılarınıza yeterli kanın gitmesine yardımcı olacaktır. Bu şekilde uyumakta problem yaşarsanız bacak aranız ve karnınızın altına yastık koymanız faydalı olabilir.
  Uyarı: Karnınızda rahmin kasılmasına bağlı olarak hafif ağrılar hissedebilirsiniz. Ancak bunların süresi uzuyor ve sıklığı artıyor ise erken doğum belirtisi de olabileceğini unutmamak lazımdır. Bu aydan itibaren doktorunuz ile 2 haftada bir görüşmeniz gerekmektedir.
  1- Perşembe ve Cuma günleri Kadir suresi 10 defa okunsun.
  2- Nur suresi okunsun.
  3- Pazar günleri sabah namazından sonra iki defa Tin suresi okunsun.
  4- Pazartesi Yasin, Salı Furkan, Çarşamba İnsan, Perşembe Muhammed, Cuma Saffat sureleri okunmalı.
  5- Yoğurt ve bal mutlaka yenilmeli.
  6- Her Cuma aç karnına tatlı nar yenilmeli.

  Dokuzuncu Ay
  Bebeğiniz bu haftalarda çoğunlukla uyuyor olacak ve uyandığı zamanlarda ise sizi dinleyecek, hissedecek ve hareketlendiği zamanlarda ise kısa süreli tekmeler ile kendisini size hatırlatacaktır.
  Rahminiz gebelik öncesine göre 500 kat genişlemiştir. Geceleri unutamayacağınız rüyalar görebilir ve sık sık tuvalete gidebilirsiniz. Bazı anneler bu sık kasılmaların verdiği acı nedeniyle sinirli olabilir.
  Uyarı: Bu aydan itibaren artık doğum sancılarının her an gelebileceğini dikkate almalısınız. Gerçek doğum sancılarının en önemli özelliği düzenli aralıklar ile olmasıdır. Ve bunlar 10 dakikada ortalama 3 kez ortaya çıkmakta ve her bir kasılma yaklaşık 50 sn. sürmektedir. İstirahat etmek ile geçmeyecek ve şiddeti de zaman içerisinde giderek artacaktır. Eğer kasılmalar düzene girmiş ve geçmiyorsa hastaneye gitme zamanı gelmiş durumdadır.
  1- Perşembe günleri hac ve Cuma günleri Fatır suresi okunsun.
  2- Nur suresi okunsun.
  3- İlkindi namazının bir rekâtında Fatiha'dan sonra Asr ve diğer rekâtında Zariyat sureleri okunsun.
  4- İmam Mehdi'nin (a.f) sağlık ve selametliği için koyun kurban edin ve onun etinden sizde yiyin.
  5- Baharatgillerden sakınılmalıdır.
  6- Mutlaka hurma yenilmeli.
  7- Her gün yürüyüş yapılmalı.
  8- Aynaya ve fotoğraflara az bakılmalı.
  9- Her gün aç karnına süt ve hurmaya Dehr suresi okunup yensin.
  Hamileyken Diğer Yapılması İyi Olan İşler
  1- 40 gün ziyareti Aşura okunsun.
  2- Her gün sadaka vermeli.
  3- 40 gün tevessül duası okunsun.
  4- Her gün en az bir litre süt içilmeli.
  5- Hamile birisi asla korkmamalı ve eğer bir şeyden korkacak olursa tatlı meyvelerin suyundan içmeli.(kavun, karpuz gibi)
  6- Sprey ve ağır parfümleri kullanmamalı.
  7- Hz. Zehra'nın (s.a) tesbihi her namazdan sonra ve yatmadan önce söylenmeli.
  8- 40 Cuma guslü alınmalı
  9- Bebek kıpırdamaya başladığında eller karna konularak salâvat çevrilsin.
  10- Anne hamilelik döneminde her zaman Allah'ı düşünmeli, sadece mümin insanlarla irtibat halinde olmalı, ahlaki sorunlu insanlardan uzak durmalı, namazı ilk vaktinde kılmalı, günahlardan sakınıp, Kuran okuyup, masumların ziyaretine gitmeli.
  11- Sürekli salâvat çevirip istiğfar (esteğfurullahe rebbi ve etubu ileyh) edilmeli.
  12- Güzel olması için ayva ve kavun yenilmeli.
  13- Sabırlı ve zorluklara tahammül edebilmesi için el karna konulmalı ve Asr süresi okunmalı.
  14- Üçüncü ve dördüncü aylarda çocuğun zeki olması için kondor yenilmeli.
  15- Cesaretli olması için süt içilmeli.