Hamilelik döneminde sigara içilmesinin sakıncaları Nelerdir?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Emirhan tarafından 3 Eylül 2016 tarihinde açılan konu


 1. Hamilelik döneminde sigara içilmesinin sakıncaları Nelerdir?

  Sigaranın bebek üzerindeki bu olumsuz etkileri:

  1. Erken doğum eylemine neden olur. Zamanında gebelik haftası 38-40 hafta olarak kabul edilir. 38 haftadan çok daha önce doğumun gerçekleşmesine neden olur.

  2. Erken membran rüptürü: Doğum eylemi esnasında açılması gereken su kesesinin olması gereken zamandan çok önce açılması, bebeğin gelişimini tamamlamadan doğum yoluna girmesine neden olur.

  3. İntrauterin gelişme geriliği: Sigara bebeğe giden kandaki oksijen ve besin maddelerinde azalmaya neden olarak, anne karnında bebeğin gelişiminin geri kalmasına neden olmasıdır.

  4. İntrauerin exitus: Bebeğin anne rahminde ani ölmesidir.

  5. Preaklampsi: Tansiyon yükselmesi, idrarda protein çıkması, vücutta aşırı ödem, görme bulanıklığı ile giden gebelik zehirlenmesi tablosudur. Anne ve bebek hayatı için risk söz konusudur.

  6. Hipertansiyon: Nikotinin damar büzücü, daraltıcı etkisi ile gebedeki tansiyon yükselmesidir. Bu durumda bebeğin beslenmesi üzerine olumsuz etki yapacaktır.

  7. Dekolman Plasenta: Plasentanın erken ayrılmasıdır. Normal şartlarda doğum eylemi esnasında bebeğin doğumunu takiben plasenta ayrılır. Dekolman plasentada ise bebek anne rahminde iken plasentanın zamansız ayrılması ve tehlikeli boyutlarda kanamanın olmasıdır.

  8. Respiratuar Distres sendromu: Doğum sonrası bebeğin solunum sıkıntısı olmasıdır. Prematür dediğimiz erken doğan bebeklerde akciğerlerin gelişmemesi sonucu ölümcül olabilen solunum sıkıntısı sigara içilen gebeliklerde daha sık gözlenmektedir.

  9. Süt miktarının azalması: Lohusalık döneminde süt miktarının azalmasına neden olmaktadır.

  10. Yine lohusalık döneminde sütün C vitamini seviyesinde ve besleyici etkisinin azalmasında rol oynamaktadır.
   


Similar Threads: Hamilelik döneminde
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Köpeklerde Hamilelik Nasıl Anlaşılır 6 Aralık 2011
Bunları biliyormusunuz Cumhuriyet Döneminde İlklere İmza Atan Kadınlar 31 Ocak 2013
Bunları biliyormusunuz Cumhuriyet Döneminde Çalışmaya Başlayan Türk Kadınlarının Meslekleri Nelerdir? 26 Haziran 2010