Hamilelik döneminde kozmetik ürünleri kullanımı

'Sağlık Rehberi' forumunda Destina tarafından 16 May 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dr. Zerrin Baysal,hamilelik döneminde kozmetik kullanımı hakkında bilgi verdi.
  Hamile kadınların en büyük sıkıntıları ilaç, ışın, kimyasal maddeler ve deri yoluyla maruz kaldıkları maddelerin zararlarıdır.

  Bu kimyasal maddeler; solunum yoluyla, ağız yoluyla veya tensel temas ile alınabilirler. Bazı maddeler anne karnındaki bebeğin ( fetus) gelişimini olumsuz etkileyeceği gibi bazı maddelerinde hiçbir yan etkisi olmadığı deneylerle gösterilmiştir.

  Bazılarının ise, kötü etkilerinin olup olmadığı halen bilinmemektedir. Kimilerinde ise, gebeliğin belirli sürelerine kadar zararlı etkili, daha sonraki aylarda zararsızdır. Bu yan etkiler, bebeğe hem fiziksel hem de zihinsel zararlar verebilir, gelişimini engelleyebilir.

  Özellikle saç boyarken tedbirli davranın

  Kozmetik (saç boyaları, kremler, parfümler, temizleyici maddeler vs..) kullanımında, genelde, en sık problem saç boyalarıdır. Sıklıkla kullanılan, kalıcı ve yarı kalıcı boyaların içindeki maddelerle yapılan deneylerde, bebek üzerine zarar verici etkiler görülmemiştir.

  Fakat tedbirli davranmak için, doğum sonrasına kadar saçların boyatılmaması daha uygundur. Değişiklik yapmak, beyazlarınızı gizlemek veya dip boya yaptırmak istiyorsanız, gebeliğin ilk üç ayından sonra, bitkisel saç boyaları kullanabilirsiniz.

  Saç düzleştirme ve perma işlemlerini hamilelik sonrasına bırakın

  Saç düzelticilerin ( straightener) ki bunlar sodyum hidroksit ve bisülfit denilen kimyasal oluşumlardır ve kullanılmaları tavsiye edilmemektedir. Saç düzeltmelerin, hava ısı ve press yolu ile yapılması daha güvenlidir.

  Perma gibi yöntemlerde ise kullanılan kimyasal maddeler saçlı deriden emilip kana karışabilir. Bunların kullanılması ile bebekte doğumsal sakatlık gelişmesi arasında ilişki saptanamamıştır, fakat tamamen güvenilir olduğunu söyleyebilmek içinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu yüzden doğum sonrasına kadar saçlarınızın doğal kalmasında fayda vardır.

  Nemlendiricileri rahatlıkla kullanabilirsiniz

  Deodorant, şampuan, ve diğer cilt bakımı ürünlerinin, bebek gelişimi üzerine zarar verici etkileri olup olmadığı üzerine yeterli bilimsel araştırma olmamakla beraber şimdiye kadar herhangi bir problem rapor edilmemiştir.

  Cilt bakımı için kullanılan kremleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Cilt çatlaklarının oluşmasını azaltmak için kakao ve lanolin kremleri kullanılabilir.

  Hamilelik döneminde makyajın zararlı olup olmadığı da sıkça sorulan sorulardan biridir. Ancak bu konuda herhangi bir çalışma yapılmamış olmakla birlikte; bugüne kadar makyajın hamilelik üzerinde olumsuz bir etkisi görülmemiştir.

  Bebeğin gelişimindeki en önemli zaman ilk üç aydır. Bu süre içindeki zararlar diğer aylara göre daha fazla olmaktadır, kısa bir süre için biraz daha dikkatli olmak hem bizim hem de bebeğimizin sağlığı açısından faydalı olacaktır.

  Çok sıcak su ile banyo yapmaktan kaçının

  Hamilelik her yönüyle dikkat ve bakım isteyen bir süreç. Sağlıklı bir bebek sahibi olmanın yanında, annenin de kendine özen göstermesi arzulanan ve göz ardı edilmemesi gereken bir nokta. Hamilelikte ve sonrasında anneleri en fazla üzen konuların başında ise fazla kilolar ve cilt problemleri özellikle çatlaklar geliyor.


  [​IMG]
   
 2. Cevap: Hamilelik döneminde kozmetik ürünleri kullanımı

  Baba olanlar daha iyi bilirler ama ben olsaydım eşimi hamileyken herhalde titanyum çelikten bir koruma kalkanı içinde tutardım. :f30::)
   
 3. Cevap: Hamilelik döneminde kozmetik ürünleri kullanımı

  Bu sözünü not aldım Pardus elbet gelinimizle tanıştırırsın :f196:

  O zaman titanyum olayını hatırlatırım sana :f30:
   
 4. Cevap: Hamilelik döneminde kozmetik ürünleri kullanımı

  Olsun o zaman ... Ama her şeyden de bahsetmeyelim :f40: ama değil mi ? Beni de düşünün :):f196:
   
 5. Cevap: Hamilelik döneminde kozmetik ürünleri kullanımı

  Cennet neden anaların ayağı altında sanıyorsunuz bakınız bir anne adayı resmen bitkisel hayata giriyor o dönem :f30: :f30:
   
 6. Cevap: Hamilelik döneminde kozmetik ürünleri kullanımı

  Sorma hazanım sigara bile yasak :f30:
   
 7. Cevap: Hamilelik döneminde kozmetik ürünleri kullanımı

  Bitkiden bitkiye de fark var.GÜL de bir bitki ... :f40: :f196: