Hamilelik Döneminde Egzersiz Yapmalı mı?

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 22 Eylül 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hamilelik Döneminde Egzersiz Yappılırmı?
  Hamilelik Döneminde Egzersiz Önerileri
  Hamilelik Dönemi ve Spor
  [​IMG]
  Hamile bir kadın olarak büyük bir olasılıkla egzersizin riskleri konusunda endişelisiniz. Hamileyken egzersiz yapabilir misiniz ya da yapmalı mısınız?
  Hamile kadınların kardiyovasküler sağlığı önemlidir. Fiziksel açıdan zinde olan kadınlar doğum gibi zor bir işin üstesinden daha kolay gelebilmektedirler. Bununla birlikte, hamilelik döneminde egzersiz yapmak bazı riskler taşımıyor değildir. Gelişen bebek için riskler aşağıdakileri içerir:

  Artan vücut ısısı
  Rahme giden kan akımının azalması
  Annenin karın bölgesinin zarar görme olasılığı

  Eğer uygun bir şekilde yaparsanız hamilelik sırasında egzersiz yapabilirsiniz. Vücut ısınızın 39°C’nin üzerine çıkmasından sakının. Aerobik egzersiz vücut ısınızı bundan daha yukarı çıkarabilir, o yüzden dikkatli olun. Vücut ısısındaki bir artış vücudun susuz kalmasına neden olabilir. Çok uzun süreli aerobik egzersizden kaçının, özellikle de sıcak havalarda.

  Aerobik egzersiz yaparken, kan akımı, rahim, karaciğer veya böbrek gibi diğer organlardan egzersiz yapan kasa veya cilde doğru yönelebilir. Muhtemel problemleri önlemek için hamilelik döneminde daha düşük bir iş yükü tavsiye edilir. Şu an yeni rekorlar kırmaya çalışmak veya yaklaşan maraton koşusuna hazırlanmak için uygun bir zaman değildir! Hamilelik sırasında, kalp atışlarınızı dakikada 140 kalp atışının altında tutun.

  Genel Egzersiz Kuralları

  Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce, doktorunuza herhangi bir tıbbi problem veya hamilelik problemleri konusunda danışın.
  Hamile kalmadan Önce belirlediğiniz bir egzersiz programına başlayın.
  Yavaş yavaş egzersiz yapmaya başlayın. Arada 5 dakikalık dinlenme ve 15 dakikalık antrenman süresiyle başlayın.
  Her 15 dakikada bir kalp hızınızı kontrol edin. Bir dakikada 140 atışı geçmesine izin vermeyin. Nabzınızı ölçmenin kolay bir yolu, boynunuzdaki veya bileğinizdeki nabzınızı 15 saniye süreyle hissederek kalp atışlarını saymaktır. Bu sayıyı 4 ile çarpın. Eğer nabzınız dakikada 140′ın üzerindeyse nabzınız 90′a düşene kadar dinlenin.
  Isınma ve soğuma hareketlerine yeterince zaman ayırın.
  Egzersiz yaparken rahat kıyafetler giyin.
  Aşın derecede ısınmaktan kaçının.
  Özel olmayan yani herhangi bir günde eve çiçek getirin.
  Düzenli bir şekilde egzersiz yapın.
  Riskli sporlardan kaçının, at binme veya su kayağı gibi.
  1 Günlük kalori miktarını artırın.
  1 Hamileyken kalkarken ve yatarken dikkatli olun.
  1 Hamileliğin 4. ayından sonra (16 hafta) egzersiz yaparken sırtüstü yatmayın. Bu, rahme ve plasentaya giden kan akımını azaltabilir.
  Egzersizi bitirdiğinizde 15 ila 20 dakika için sol tarafınıza dönüp yatın.

  Olası Problemler

  Egzersiz yaparken kanamanız veya vajinadan sıvı kaybınız olursa, nefes darlığı, baş dönmesi, ciddi karın ağrısı veya herhangi başka bir ağrı veya rahatsızlık yaşarsanız egzersizi bırakın ve doktorunuza danışın. Eğer düzensiz nabız, yüksek kan basıncı, diyabet, tiroit hastalığı, anemi veya herhangi bir kronik tıbbi sorununuz varsa doktorunuza başvurun ve sadece onun gözetimi altında egzersiz yapm.

  3. Hafta için Tavsiye

  Hamilelik sırasında bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Zaten düzenli egzersiz yapıyorsanız, hamilelik Önceki dönemde yaptığınız egzersizi % 80 oranında azaltın.
  Üç veya daha fazla sayıda düşük yaptıysanız, rahim ağzı yetmezliği tanısı konduysa, bebekte rahim içi gelişim geriliği varsa, erken doğum yaptıysanız veya hamilelik döneminde herhangi bir anormal kanama durumu yaşadıysamz doktorunuzla egzersiz konusunda görüşün