Hamilelik Dönemi Ay Ay

'Bebek Bakımı' forumunda Masal tarafından 1 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hamilelik Dönemi Ay Ay Bebek Gelişimi


  Gebelik Dönemi Ay Ay


  1. Ay

  Periyodik adetinizi olmadınız ve sabah bulantınız başlamış olabilir. Bunlar genellikle hamileliğin ilk belirtileridir. Adetinizin ilk olarak olmadığı şu dönemde yaklaşık 2 haftalık hamilesiniz demektir.Bulantı, kusmanın yanında tükrük salgısında artış olabilir.

  Göğüslerinizde hassasiyet, şişkinlik hissetmeğe başlarsınız.

  Rahminiz büyümeğe başlamıştır , ancak siz hissetmezsiniz.

  Kendinizi yorgun hissedebilirsiniz,uyku düzensizliği , midede hazımsızlık sık idrara gitme gibi şikayetleriniz olabilir.

  Yiyeceklere veya sadece bazılarına karşı aşırı istek duyma veya isteksizlik olabilir.

  Annede mizaç değişiklikleri olabilir.İlk 3 ay bu değişiklikler görülebilir. Zaman zaman iyi hissederken ,zaman zaman sinirli, aksi,dargın ağlamaklı davranabilirsiniz. Bu duyguları birarada ve içiçe yaşayabilir, özellikle babanın destek olması hamileliği anne açısından kolaylaştırır.

  Korku , kaygı,neşe , stres yaşayabilirsiniz.

  [​IMG]


  2. Ay

  Bu ayın başında beklenen adet gecikmesi gerçekleşmiş ve anne adayı hamileliğini kendi evinde yaptığı idrar testleriyle anlamıştır.

  Rahim içinde gelişmekte olan bebeğin anne adayının bedenine salgılattığı hormon adı verilen maddeler onda hamileliğin sağlıklı gelişmesi için gerekli değişiklikleri yaratmaya başlamıştır. Bu hormonal değişiklikler çoğu anne adayında sürekli uyuma ihtiyacı, bel ağrısı, özellikle sabahları ortaya çıkan bulantı, iştahsızlık, bazı maddelerden “tiksinme ve bazı maddelere karşı daha fazla ilgi duyma gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olsa da anne adaylarının bir kısmı adet gecikmesi dışında hiç bir belirti hissetmez ve endişeye kapılabilirler. Her anne adayı hamileliğin bu döneminde farklı belirtiler yaşar ve “hiç bir şey hissetmeme doktor muayenesinde gebelik doğrulandığı sürece normal kabul edilir.

  Bazı anne adaylarında bulantılar, kusma ve adeta herşeyden tiksinmeye kadar varabilen iştah azalmasına neden olabilir ve bu da anne adayında “bebeğimi besleyemiyor muyum acaba? kaygısı yaratabilir. Bu dönemde rahim içindeki bebek henüz çok ufak olduğundan anne adayının beslenememesi, kendi genel durumunun bile bozulduğu çok ileri tıbbi durumlar hariç, bebekte bir soruna neden olmaz. Aslında bu iştah değişiklikleri özellikle sigara içen anne adaylarının sigaradan soğumasıyla onun işine bile yarayabilir.

  Rahim içindeki bebekte bu dönemde ortaya çıkan en önemli değişiklik kalbinin atmaya başlamasıdır. Ultrasonografide de gözlenebilen ve hatta duyulabilen bu kalp atışları ortalama 140/dakika civarındadır. Bebekte kalp yanında beyin ve sinir sistemi de oluşmaya başlamış, diğer organlar da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamıştır.

  Anne adaylarının büyük çoğunluğu bu ay içinde doktorlarına ilk kez giderler. Yapılan ultrasonografide gebeliğin dönemine göre önce yanlızca gebelik kesesi, sonra bebeğin kendisi ve birkaç gün içinde de kalp atışları gözlenebilir hale gelir. Bazı anne adaylarında gebeliğin değerlendirilmesi amacıyla vajinal ultrasonografi gerekebilir ve bu ultrasonografi türünün bebeğe hiç bir zararı yoktur.


  3. Ay

  Göğüslerde dolgunluk, hassasiyet, göğüs ucunda koyulaşma görülür ve mavi damarlar görünür hale gelir. Rahminizi küçük bir yumru gibi pubik kemiğin üzerinde hissedebilirsiniz, yumuşak , dolgun ve daha büyüktür. Büyüklüğü leğen kemiğini dolduracak kadardır. İdrar kesesini sıkıştıracağı için daha sık idrara çıkabilirsiniz.

  Plasenta gelişiyor ve daha fazla hormon üretir. Vaginal akıntı beyaz renkte, daha yoğun ve yapışkan hale gelir. Kendinizi biraz daha yorgun ve enerjisiz hissedebilirsiniz. Uykusuzluk, mide şikayetleriniz devam edebilir. Sabah hastalığı olarak bilinen bulantılar bu ayda devam eder.

  Hamilelikte barsak hareketleri yavaşladığı için kabızlık görülebilir. Vücudunuzdaki kan miktarı hamilelikte arttığından, akciğerler, kalp, böbrekler daha çok çalışır, karın bölgesi ve bacaklarda kan desteğinin artması nedeniyle toplar damarlar daha görünür duruma gelir, yani varisler oluşabilir. Zaman zaman başağrısı , başdönmesi ve fenalaşma hissi yaşayabilirsiniz.

  Bel ve göğüs bölgesi büyüdüğünden kıyafetlerinizi dar hissetmeye başlarsınız. Bazı kadınlarda , yüz ve boyunda düzensiz, değişik şekillerde kahverengi lekeler görülebilir. Hamilelik maskesi (kloazma) denen bu lekelerin hamileliğin sonunda tamamen ya rengi açılır yada kaybolur.

  Bebeğinizin yüzü daha çok insana benzemeye başlar. Eğik olan baş dikleşmiştir. Embriyodan fetusa dönüştüğü bu periyotta organlar ve dokular hemen hemen şekillenmiş ve yaşamsal organlar tamamen gelişmiştir. Bu ayın sonunda organlar çalışmaya başlar. Böbrekler çalışmaya başlamıştır, idrar kesesi bir torba şeklinde oluşmuş ve idrarını yapabilmektedir. Daha fazla detaylar görünmeye başlar. Gözler tam şeklini almış, dudakları , 20 adet diş tohumu , tırnakları, şeftali tüyü gibi saçları belirmeye başlamıştır. Parmakları ayrılmaya, bazı kemikleri sertleşmeye başlar. Yutmaya ve tekme atmaya başlar. Kız veya erkek olduğunu gösterecek dış cinsel organları gelişmeye başlar.


  4. Ay

  Bu dönem anne adayının bedeninin hamileliğe uyum sağladığı bir dönem olduğundan daha önceki aylarda görülen belirtiler hafiflemiştir. Anne adayı eski iştah ve enerjisinin döndüğünü hisseder ve mutludur.

  Bu ayda yapılan ultrasonografide anne adayları bebeklerini gördüklerinde hayrete düşerler. Daha birkaç hafta önce sadece kalp atışlarını gördükleri birkaç milimetrelik bebekleri ultrasonda boylu boyunca görülür ve başı, gövdesi, kolları, bacakları ve el ve ayak parmakları net olarak gözlenmeye başlanır. Önceleri gövde ve baş büyüklüğü birbiriyle hemen hemen aynıyken artık gövde büyümüş ve adeta minyatür bir bebek haline gelmiştir.

  Oldukça hareketli olan bebeğin ağız açma kapama, yutma, kol ve bacakları hareket ettirme, hıçkırma, yanlara dönme hareketleri net olarak seçilmeye başlanmıştır. Bebeğin omurgası, amniyos suyunu yutmaya başlamasıyla midesi, idrar üretimine başlamasıyla idrar torbası, kalbin büyümesiyle içindeki odacıklar net seçilir hale gelmiştir. Kafatası içindeki beyin dokusunun da çeşitli bölümleri belirgin olarak görülmeye başlanmış, artık iyice orta hatta yaklaşan göz boşlukları belirgin olarak ortaya çıkmıştır.

  Bu dönemde anne adaylarının Omega 3 kaynaklarını bolca tüketmeleri bebeklerinin beyin gelişimi açısından, kalsiyum kaynaklarını boılca tüketmeleri ise kendi kemik sağlıkları açısından son derece önemlidir. Omega 3 kaynakları balık, ceviz, koyu yeşil yaprkalı sebzeler, kalsiyum kaynakları ise süt ve süt ürünleri ve yine koyu yeşil yapraklı sebzelerdir.

  Toksoplazma mikrobunun bebeğe zarar verme riski nedeniyle çiğ etten kaçınmak,bol sıvı tüketmek, öğün sayısını günde altıya çıkarmak, aşırı tuzlu ve kalorili yiyieceklerden kaçınmak diğer genel beslenme önerileridir.

  İlk aylarda cinsel yaşamdan soğuyan anne adayı eski cinsel arzusuna yeniden kavuştuğunda çoğu zaman bebeğine zarar verme kaygısı taşısa da yapılan çalışmalar kanama, düşük riski gibi riskli durumlar hariç ve takip eden doktor aksini önermediği sürece cinsel yaşamın devam etmesinin bebeğe bir zararı olmadığını göstermektedir.

  Anne adaylarının çoğu tüm gebelik boyunca ortalama 12.5 kilo alırlarken gebeliğe düşük kiloyla başlamış anne adaylarının daha fazla, yüksek kiloyla başlamış olanlarının daha az alması beklenir.


  5. Ay

  Ağırlığınız artacak, kilonuza dikkat edin. Bebeğin en hızlı büyüdüğü, iştahınızın arttığı bir dönemdesiniz. Göğüsleriniz daha fazla büyümeye, yumuşamaya, toplardamarlar görülmeye başlar. Colostrum denen sıvı, ilk süt kıvamlı sıvı gelebilir. Göğüs ucundaki koyu renk alan areolanın, genişlemeye başladığını farkedebilirsiniz, bazen göğsün yarısını kaplayacak kadarda büyüyebilir. Bu hamileliğin zararsız bir yan etkisidir ve bebeğin doğumundan hemen sonra 12 aya kadar büyük kalabilir. Rahim karın içinde iyice büyümüştür, üst sınırı göbek deliğine ulaşmıştır. Karnın alt kısmında bazı ağrılar hissedebilirsiniz, telaşa kapılmanıza gerek yoktur, büyüyen rahminizi destekleyen kaslar ve bağlar gerilmektedir. Saçlarınız daha ince ve yağlı olabilir. Cildinizdeki olumlu değişiklikler nedeniyle de kendinizi daha güzelleşmiş ve iyi hissedeceksiniz.

  Sırt ağrılarınız olabilir. Midede yanma, hazımsızlık, şişkinlik olabilir. Dişeti kanamaları olabilir. Ayak bileklerinde, ayaklarda, bazen el ve yüzde şişlikler olabilir.

  [​IMG]

  Bebeğiniz aktif duruma gelmiştir, çok tekme atar, döner. Bebeğinizin cinsiyeti belirlenmiştir, isterseniz öğrenebilirsiniz. Saçları vardır ve onu saran amniyotik sıvı içinde cildini koruyan vernix denen yağlı, beyaz bir madde gelişmeye başlar. Bazı bebekler doğduğunda da üzerinde hala beyazımsı bir örtü bulunur.

  Düzenli aralıklarla uyur ve uyanır. Göz kapakları tamamen gelişmiştir, hala kapalıdır. El parmak tırnakları büyümeye başlar. Bebeğinize şarkı söyler, kitap okur veya onunla konuşursanız belki sizi duyabilir. Bazı çalışmalar, bebeklerin rahim içindeyken okunan kitabı duyunca beslenme sırasında daha hızlı emdiklerini göstermiştir.

  Bebeğinizin boyutları geçen ayların iki katına çıkmıştır. Boyu yaklaşık 20 cm, ağırlığı 500 g civarındadır.


  6. Ay


  İlk hareketler genellikle karın cildinde gıdıklanma şeklinde hisedilir, tutarsızdır ve bu size bazen hareketler durmuş izlenimi verebilir. İlk hissetmenizin üzerinden birkaç hafta geçtikten sonra bebeğinizin artık en ince hareketlerini bile hissedebilir duruma geleceksiniz. Eşiniz ise bu hareketleri karnınıza dokunduğunda bu ayın sonundan itibaren hissedebilir.

  Bu ay bebeğinize ait yapıların yani bebeğinizin organlarının, amniyos sıvısı, kordon ve plasenta adı verilen yapının ultrasonografiyle en detaylı ve en iyi incelenebildiği aydır.

  Bu ay sonunda bebeğiniz sesleri işitmeye başlar. İlk duyduğu sesler onu her zaman rahatlatacak olan kalp atışlarınızdır. Yine duyma geliştikçe sizin kanınızın akışı, bağırsak hareketleriniz ve nihayet sesiniz de bebeğinizin repertuarına girer. Bir süre sonra dış ortamda bulunan özellikle tiz sesler de duyulmaya başlanır.


  Bebeklerin bu aydan itibaren beyinlerinin rüya bile görecek kadar geliştiği belirlenmiştir.

  Bu aylardan itibaren tansiyonunuzda ani ortaya çıkan düşmeler nedeniyle baş dönmesi ve baygınlık hissi yaşayabilirsiniz. Bu tür durumlarda yapmanız gereken bir yerde uzanarak bacaklarınızı yukarıya kaldırmaktır. Bu önlemle tansiyonunuz dakikalar içinde yeniden normale döner.


  7. Ay


  Bedeninizdeki değişimler hızlanmıştır, rahim göğüs kafesine yaklaşmıştır, bu nedenle zaman zaman nefes darlığınız olabilir. Bebek hareketleri belirginleşmiştir,dışarıdan görülebilir.

  Bacak krampları, sırt ağrısı, varis, basur gibi rahatsızlıklar olabilir. Dik durmanız, bacaklarınızı dinlendirmeniz ve yüzme yararlıdır. Kabızlık devam edebilir. Zaman zaman başağrıları, başdönmesi, halsizlik olabilir.

  Beyaz vajinal akıntı giderek koyulaşır. İdrara gitme hissi yaşayabilirsiniz.

  Büyümüş göğüsleriniz çatlayabilir, colostrum denen sıvı akmaya devam edebilir, sutyen içine küçük yastıkçıklar koyabilirsiniz.

  Bebeğinizin hareketlerini daha sık ve şiddetli hissedeceksiniz, eşiniz elini karnınıza koyunca hissedebilir. Cildi kırmızı ve kırışıktır. Bebeğiniz başparmağını emebilir.

  Erkeklerin testisleri skrotuma doğru aşağıya hareket eder. Bazen doğum sonrasında da testisleri inmemiş olabilir, üzülmeyin genellikle 1. yaştan önce testisler skrotuma iner. Kan üretimini dalağın yerine kemik iliği yapmaya başlar.
  Bebeğinizin boyu yaklaşık 35 cm civarında, ağırlığı yaklaşık 1300-1500 g civarındadır.


  8. Ay


  Yalancı doğum sancıları da denen Braxton Hicks kasılmaları artabilir. Rahat uyuma pozisyonu bulmakta zorlanabilirsiniz, nefes darlığı olabilir. Bebeğin başı aşağıya doğru ilerledikçe, daha sık idrar ihtiyacınız olacaktır. Gülerken, öksürürken idrar kaçırabilirsiniz.

  Basur ve mide ekşimeleriniz, hazımsızlık, şişkinlik şikayetleriniz olabilir. Göbek çukurunuz düzleşebilir, dışarı çıkabilir ancak endişelenmeyin, doğumdan sonra düzelir. Kendinizi ağır ve hantal hissedebilir, çabuk yorulmaya başlayabilirsiniz, sık sık dinlenmeye çalışın. Elleriniz, ayaklarınız, bilekleriniz ve yüzünüzde şişlik olabilir. Bolca su içmelisiniz.

  Bebeğiniz büyür ve tekmelerini daha güçlü hissedersiniz. Dışarıdaki sesleri duyar, gözleri açıktır., karanlık ve aydınlığı ayırdedebilir. Kemikleri sertleşmeye devam eder. Cilt rengi kırmızıdan pembeye dönmeye başlar, deri altında yağ tabakası oluşmaya başlamıştır.

  Bağışıklık sistemi gelişmeye , kendi antikorlarını üretmeye başlamıştır. Bebeğiniz bu dönemde doğarsa, yeterince gelişmiş olup hayatını sürdürebilir. Bebeğinizin boyu 40-45 cm civarında, ağırlığı 2000-2500 g civarındadır.


  9. Ay

  Kendinizi çok iri ve rahatsız hissedebilirsiniz. Braxton Hicks kasılmaları sıklaşır. 1 saat içinde 4 veya daha fazla kasılma olursa doktorunuza haber verin. Sakarlıklarınız olabilir. İştahınız azalabilir veya artabilir.

  Oturduğunuz yerden kalkmakta zorlanabilirsiniz. Düz arkalıklı veya kollu sandalyelere oturmayı tercih edin, kalkarken destek te alabilirsiniz. Bacaklarınızda varisler, basur artmış olabilir. Uyumakta zorlanabilirsiniz.

  Bebeğinizin gelişimi tamamlanmak üzeredir. Organları olgunlaşmaktadır. Kafa kemikleri doğumun kolaylaştırmak için yumuşak ve esnektir. Çoğunlukla bebek rahim boynuna doğru ters durmaktadır. Hareket edecek yer kalmadığından daha sessizdir.

  Uyku ve uyanıklık dönemleri vardır. Boyu yaklaşık 45-50cm civarında, ağırlığı 2700- 3500 g civarındadır.

  Giderek daha tombullaşmakta, derisi pembe renktedir. Göz rengi koyu gridir, doğumdan birkaç ay sonrasına kadar değişebilir.