Hamilelik Depresyonu

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 15 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelik Depresyonu Nedir Belirtileri nelerdir?

  Hamilelik Depresyonu
  [​IMG]
  Anne adaylarının kabusu olan hamilelik depresyonu..
  Kadınların yaklaşık yüzde 10 ile 20si hamilelik döneminde bazı depresyon belirtileri ile mücadele ediyor. Bu kadınların yaklaşık olarak 4te 1i majör depresyon geçiriyor.

  REEM Nöroloji Merkezinden Dr. Mehmet Yavuz, hamilelik dönemi çoğu kadının başına gelen depresyon konusunda bilgi verirken şunları söyledi: “Depresyon her 4 kadından 1inin hayatının bir döneminde etkileyen bir duygu durum bozukluğudur. Dolayısıyla bu hastalığın, hamilelik dönemindeki kadınları da yakalaması şaşırtıcı değil.

  Hamilelik sırasında geçirilen depresyonun sıklıkla teşhis edilmediğini belirten Dr. Yavuz, “Çünkü herkes bunun hormonal değişikliklerin bir sonucu olduğunu düşünüyor. Oysa bu düşünce hem anne hem de bebeğin sağlığı açısında önemli sakıncalar doğurabilir. Depresyon hamilelik sırasında da tedavi ve kontrol edilebilen bir hastalıktır, ancak ilk adım olarak yardım ve destek aranması, hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı açısından büyük önem taşır diye konuştu.

  Hamilelik depresyonu nedir?

  Hamilelik depresyonu ya da antepartum depresyon, normal depresyon gibi bir duygu durum bozukluğudur. Duygu durum bozuklukları, beyin kimyasındaki değişimleri içeren biyolojik rahatsızlıklardır. Hamilelik sırasındaki hormon değişimleri, beyindeki depresyon ve anskiyete ile direkt olarak bağlantısı bulunan kimyasal maddeleri etkileyebilir. Zor yaşam olayları da bu değişimleri artırarak hamilelikte depresyon yaşanmasına neden olabilir.

  Hamilelik depresyonun belirtileri nelerdir?

  Hamilelik dönemi depresyonunun belirtileri konusunda değinen Mehmet Yavuz, depresyon geçiren kadınların, aşağıda saydığı belirtilerden bazılarını, 2 hafta boyunca veya daha uzun süre yaşadıklarını hatırlattı:
  Sürekli üzüntü hali
  Konsantre olma güçlüğü
  Çok az veya çok fazla uyuma
  Genellikle haz veren aktivitelere olan ilginin kaybolması
  Doğacak çocuğun istikbali ile alakalı karamsar düşünceler
  Doğacak çocuğuna bakamama endişeleri
  Ölüm, intihar veya ümitsizlik düşüncelerinin sürekli tekrarlaması
  Anksiyete, huzursuzluk
  Suçluluk veya değersizlik duyguları
  Yeme alışkanlıklarında değişimler

  Hamilelik depresyonunun olası tetikleyicileri nelerdir?

  Nöroloji Uzmanı Mehmet Yavuz, hamilelik depresyonundan bahsederken, anne adaylarında bu depresyonu tetikleyici nedenlere değinmeden geçmedi:

  İlişkilerde sorunlar, evliliğin geleceği ile ilgili kaygılar
  Doğacak çocuğun özürlü olabilme ihtimalleri
  İstenmeyen hamilelik durumları
  Ailede veya kişide depresyon geçmişi
  Daha önce yaşanan düşükler
  Stresli yaşam olayları
  Hamilelikte komplikasyonlar olması
  Travmaya maruz kalmak

  Hamilelik depresyonu bebeğe zarar verir mi?

  Tedavi edilmeyen depresyon halinin, anne ve bebek açısından bazı zararlara neden olabileceğini belirten Dr. Mehmet Yavuz, tedavi edilmeyen depresyonun; kötü beslenme, alkol alma, sigara içme ve intihar davranışı gibi erken doğum, düşük ağırlıklı doğum ve bebekte gelişimsel sorunlara neden olabilecek davranışlara yol açabileceğini vurguladı. Sıklıkla depresif hisseden bir kadının, kendisine ve gelişmekte olan bebeğine bakmak için gerekli gücü ya da isteği bulamayacağını ifade eden Dr. Yavuz, bu durumda da bebeğin gelişiminin olumsuz etkilenebileceğine dikkat çekti.

  Hamilelik depresyonu nasıl tedavi edilir?

  Dr. Yavuz, hamilelik döneminde depresyon geçirmekte olduğunu düşünen bir anne adayının, mutlaka yardım alması gerektiğini belirtti.

  Anne adayının yaşadığı semptomlar ve bunlarla mücadele konusunda doktoruna bilgi vermesi gerektiğini de kaydeden Dr. Yavuz, doktorun anne adayı ve bebeği için en sağlıklı seçeneği belirleyebileceğini ve tedavi seçeneklerini anne adayı ile konuşabileceğini ifade etti.

  Dr. Mehmet Yavuz, hamilelik depresyonu geçiren kadınlar için tedavi seçeneklerini şöyle sıraladı:

  Destek grupları
  Özel psikoterapi
  İlaç tedavisi
  TMS tedavisi

  Dr. Mehmet Yavuz, semptomların ağır olduğu durumda, doktorun acil olarak ilaç tedavisine başlamayı tercih edebileceğini belirterek, “Hamilelik sırasında kullanımının güvenli oluşu kanıtlanmış ilaçlar mevcuttur. Anne adayı ve bebeği açısından en güvenli ve en yararlı tedavi yönteminin ne olabileceği konusunda doktorunuzla konuşmalısınız diye konuştu.

  “Hamilelik esnasında antidepresan ilaçların kullanımı birçok açıdan fetus için zararlı olabilir diyen Mehmet Yavuz, bu bakımdan eğer ilaç tedavisi olacaksa bunun iyi seçilmesi gerektiğini vurguladı. Son zamanlarda TMS tedavisinin, hamilelik depresyonunda da iyi bir seçenek durumunda olduğunu vurgulayan Yavuz, “Zira TMS uygulaması hem antidepresan etki göstermekte, hem de anneye ve karnındaki bebeğe yönelik bir yan etki göstermemektedir. Bu nedenle hamilelik depresyonunda olup ilaç kullanmak istemeyenler için, TMS iyi bir seçenek konumundadır dedi.

  Mehmet Yavuz, son olarak şu uyarıda bulundu: “Depresyonla asla tek başınıza mücadele etmeyin. Unutmayın, bebeğinizin de sizin yardım ve tedavi görmenize ihtiyacı var.