Hamilelik Belirtileri Uykusuzluk

'Bebek Bakımı' forumunda Masal tarafından 18 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Gebelik Belirtileri Uykusuzluk


  Hamilelikte Uykusuzluk


  Uyku hali genelde hamileliğin çok erken dönemlerinde ortaya çıkar ve kadın kendini yorgun hissederek devamlı bir uykusuzluk duygusuna kapılır.Uyku ihtiyacının artması kadınlarda hamilemiyim sorusunu akla getirebilen hamilelik belirtileri arasındadır.

  Bebeği beslemeye ve büyütmeye çalışan bir organizmada yorgunluk normal bir bulgudur. Plasentanın oluştuğu bu süreçte daha fazla kan üretimi ve kalp atışındaki artma yorgunluğa katkıda bulunan faktörlerdir.

  Gebelik ilerledikçe uyku hali, sık bölünen ve rahatsız uykular şekline dönüşür. Uyku kalitesinde bozulmanın ilk nedeni büyüyen bebek nedeniyle rahat bir uyku pozisyonu bulamamaktır.

  İlerleyen gebelik haftalarında idrar kesesi üzerindeki baskının artmasıyla gece ve gündüz daha sık idrar ihtiyacı ortaya çıkar. Gece idrarları uyku bölünmesine ve kalitesiz uykuya neden olur. Mide ekşime, yanmaları gebelik haftaları ilerledikçe artar ve uyku düzenindeki bozulmalardan sorumlu olabilir.

  Gebelikte rüyaların daha gerçekçi olduğu ve sıklıkla kabus görüldüğü bilimsel olarak ta kabul edilen bir gerçektir. Stres ve kaygı düzeyindeki artışlar özellikle uykuya dalma sürecindeki sorunlardan biridir.