Hamilelik Belirtileri Karın Ağrısı

'Bebek Bakımı' forumunda ZeuS tarafından 29 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelik Belirtisi Karın Ağrısı,
  Gebelik Belirtileri Karın Ağrısı,
  Hamilelikte Karın Ağrısı

  Hamileliğin erken dönemlerinde birçok hamile kadın karın ağrısından yakınır.Erken dönemlerde ortaya çıkan karın ağrısı adet gecikmesini takip eden ilk birkaç gün içinde bile ortaya çıkabilir. Çoğu kadın bunu adet olacakmışım ancak olamıyormuşum şeklinde tarif eder.

  Hamilelik sürecinde görülen karın ağrısının en önemli nedenlerinden birisi rahimi yerinde tutan bağların gerilmesidir. Kadının rahim büyüdükçe, rahimi yerinde tutan ve çevreleyen kenar zarlarında gerilmeye meydana gelirneden olur. Bu gerilme ağrıya neden olur. Bu tür ağrılar genel tarife göre bıçak saplanır tarzdadır. Karın ağrıları her dönemde görülebileceği gibi 12-20. haftalar arasında daha yoğun oluşur. Karnın tek tarafında ya da her iki yanında görülebilir. Bu ağrıların herhangi bir klinik önemi yoktur.

  Ayrıca hamilelik dönemindeki kabızlık ve mide yanması da zaman zaman karın ağrısına neden olabilir. Gebeliğin ileri dönemlerinde büyüyen rahimin yarattığı baskı nedeni ile kaburgaların alt kısımlarındada ağrılar duyulabilir. Yine ileri dönemlerde braxton hicks kasılmaları olarak adlandırılan rahim kasılmaları da ağrıya ya da karında rahatsızlığa neden olabilir. Bebeğin hareket ederken sürekli bir dokunması da o bölgede hassasiyete yol açabilir.

  Büyümüş olan uterus zaman zaman çevre dokulara ve sinirlere bası yaparak ağrıya yol açabilir. Kasıklarda ve bacaklarda karıncalanma iğnelenme şeklinde his değişiklikleri fark edilebilir.

  Bunlar gebelik sırasında normalde görülebilecek ve herhangi bir önemi olmayan ağrılardır. Ancak karın ağrısı çok değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir ve hem bebeğin hem de annenin sağlığını tehdit eden bir durum olabilir.

  Örneğin belirli aralıklarla gelip giden ve karının alt kısmında şiddetli kramplar şeklinde hissedilen ağrılar düşüğün ya da erken doğumun belirtisi olabilir. Yine çok erken dönemde karın ağrısı dış gebeliğin bir belirtisi olabilir. Son dönemlerde ise plasentanın erken ayrılması ya da preeklampsi belirtisi olabilir.

  Bunlar dışında gebelik ile ilgisi olmayan nedenler de karın ağrısına yol açabilir. Apandisit, böbrek taşı, idra yolu enfeksiyonu, dejenere olan miyomlar, hatta mide delinmesi bile karın ağrısı şikayeti ile kendini belli eder. Bu nedenle her ne tür olursa olsun karın ağrısı şikayetiniz ortaya çıktığında mutlaka doktorunuzla irtibata geçmeli ve onun görüşünü almalısınız.
  [​IMG]

  Hamilelikte Karın Ağrısı için Öneri: Yatarken sol yanınıza yatmanız, ağrı duyduğunuzda pozisyon değiştirmeniz faydalı olabilir. İleri durumlarda doktor önerisine göre ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Karın ağrısının bir tehlike belirtisi olduğunu unutmamalı ve bu ağrıları kendinizce bir nedene bağlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.