Hamilelik Belirtileri İlk Haftalar

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 9 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hamilelik Belirtileri İlk Haftalar
  İlk hafta hamilelik belirtileri Gebelik nasıl anlaşılır

  Hamileliğin ilk haftaları yani adet gecikmesinin yaşandığı ilk günler son görülen adetin üzerinden yaklaşık 5-6 hafta geçmiştir, bu günlerde gebelik 5-6 haftalık yaklaşık bir - bir buçuk aylık şeklinde adlandırılır. Gebeliğin farkedildiği bu ilk günlerde ne gibi belirtiler ilk olarak meydana gelir?

  Hamilelikte Bulantı ve kusma Hamileliğin ilk haftasından itibaren görülmeye başlayan tipik gebelik belirtisidir. Gebelerin pek çoğu, gebelik başlangıcında ilk haftalarda sabahları bulantıdan şikayetçi olurlar. Bulantının sabah hasta uyandığında görülmesi günün ilerleyen saatleri içinde azalarak kaybolması, gebeliğin tipik erken bulgularmdandır. Bazı kadınlarda bulantı dışında kusma veya kusacakmış gibi olma yakınmaları sıktır. Kusma bulantının adet kanaması gecikmesiyle beraber görüldüğü vakalar ilk önce gebeliği düşündürür.

  Vajinal akıntı artışı Döl yolu akıntısında artış
  Vajinal akıntının artması da hamilelik belirtilerinden ilk hafta görülen işaretlerden biridir. Gebeliğin oluşmasıyla beraber hormonsal değişimlere bağlı olarak döl yolu akıntısında artış olur ve bütün gebelik süresince devam eder. Bazı gebelerde, gebeliğin son aylarında bu akıntı oldukça rahatsız verici boyutlara ulaşır. Akıntı şikâyetçi olmayan doğurgan çağdaki bir kadında adet kanaması gecikmesiyle beraber, ani bir akıntı artışı da bize gebeliği düşündürür.

  [​IMG]

  Adet kanamasının gecikmesi


  Eğer adet döngüsü gebe kaldığınız ilk haftaya tekabül ettiyse, bu da ilk hafta görülen hamilelik belirtisi olacaktır. 28-30 gün gibi düzgün aralıklarla adet gören genç bir kadında adet kanamasının gelmemesi bize ilk önce gebeliği düşündürür. Ancak unutmamalı ki, bazı enfeksiyon hastalıkları, kansızlık, iklim ve çevre, hatta meslek değişiklikleri, gebelik korkusu, psişik (ruhsal) gerilim ve ruh hastalıkları da çoğu zaman adet kanamasının gecikmesine neden olabilir. Bazı kadınlarda ise üste görme adı verilen olaya rastlanılır. Kadın gebe olduğu halde, adetlerine uyan zaman aralıklarında, aybaşı kanamasına benzer kanamalar görülebilir.

  İlk Haftalar Hamilelik Belirtileri kısaca şöyle sıralanabilir


  - Adet gecikmesi. Bir kadını hamile olduğundan şüphelendiren ilk belirti genellikle adet gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez, adet gecikmesinin diğer sebepleri hakkında bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  - Yorgunluk

  - Bazı yiyeceklere karşı hassasiyet, tiksinme ve bazı yiyeceklere karşı aşırı istek (aşerme)

  - Kokulara karşı duyarlılık

  - Bulantı, kusma. Özellikle sabah bulantıları..

  - Göğüslerde (memelerde) büyüme ve hassasiyet, meme uçlarında koyulaşma

  - Sık idrara çıkma

  - Baş dönmesi, bayılma hissi (nadir)

  - İmplantasyon kanaması (Üstüne adet görme): Gebeliğin rahme yerleşmesine bağlı lekelenme.