Hamilelik belirtileri ilk hafta nasıl olur

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 1 Mar 2014 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelik belirtileri ilk hafta
  Gebelikte ilk haftasını yaşayan anne adayları için gebelikte ilk hafta belirtileri, oluşan değişiklikler hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.Bir kadının gebe kalışını gösteren belirtiler 3 gruba ayrılmaktadır.

  Bu hamilelik belirtileri şu şekildedir:

  a) Şüpheli belirtiler, b) Olası Belirtiler, c) Kesin belirtiler..

  Bize gebelik teşhisinde yardımcı olan bu belirtilerin bir kısmı hiçbir test uygulamaksızın kadının hissettiği belirtilerdir. Bir kısmı, ise testler ve doktor tarafından saptanır.

  Şüpheli ve olası belirtiler dediğimiz belirtiler, hekime Gebelik teşhisinde yardımcı olur, fakat bunlar yüzde yüz güvenilir işaretler olarak değerlendirilemezler. Çünkü Gebelik dışı bazı klinik tablolar da bu belirtilerin bir veya birkaçını verebilir. Birkaç belirtiyi bir arada görmedikçe gebelik teşhisinde kesin konuşmamak, bir süre daha beklemek daha doğru bir davranıştır.

  Çünkü gerçeğe dayanmayan bir teşhis çoğu zaman kadında ruhsal gerilim ve çöküntü yaratabilir. Bu nedenle kadının, son adet kanaması tarihi dâhil, verdiği bilgiler ve Kadın doğum Uzmanı’nın muayenesi diğer testlerle beraber değerlendirilmelidir.

  Erken gebeliklerin tanısı karın bölgesi fazla yağlı kimselerde ve muayenede kendini” sıkmadan rahat durmayan hastalarda oldukça güçtür.

  İlk hafta Hamilelik belirtileri

  Gebelik nasıl anlaşılır, gebeliğin belirtileri nelerdir? Bulantı ve kusma: Hamileliğin ilk haftasından itibaren görülmeye başlayan tipik Hamilelik belirtisidir. Gebelerin pek çoğu, gebelik başlangıcında ilk haftalarda sabahları bulantıdan şikayetçi olurlar. Bulantının sabah hasta uyandığında görülmesi günün ilerleyen saatleri içinde azalarak kaybolması, gebeliğin tipik erken bulgularmdandır. Bazı kadınlarda bulantı dışında kusma veya kusacakmış gibi olma yakınmaları sıktır. Kusma bulantının adet kanaması gecikmesiyle beraber görüldüğü vakalar ilk önce gebeliği düşündürür.

  Bazı gebelerde, gebeliğin son aylarında bu akıntı oldukça rahatsız verici boyutlara ulaşır. Akıntı şikâyetçi olmayan doğurgan çağdaki bir kadında adet kanaması gecikmesiyle beraber, ani bir akıntı artışı da bize gebeliği düşündürür.

  Adet kanamasının gecikmesi

  Eğer adet döngüsü gebe kaldığınız ilk haftaya tekabül ettiyse, bu da ilk hafta görülen hamilelik belirtisi olacaktır. 28-30 gün gibi düzgün aralıklarla adet gören genç bir kadında adet kanamasının gelmemesi bize ilk önce gebeliği düşündürür. Ancak unutmamalı ki, bazı enfeksiyon hastalıkları, kansızlık, iklim ve çevre, hatta meslek değişiklikleri, gebelik korkusu, psişik (ruhsal) gerilim ve ruh hastalıkları da çoğu zaman adet kanamasının gecikmesine neden olabilir.
   
Yükleniyor...