Hamilelik Belirtileri Ateş Basması

'Bebek Bakımı' forumunda Masal tarafından 24 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Erken Hamilelik Belirtileri Ateş Basması


  Gebelik Belirtileri Ateş Basması  Ateş basması, ateş yükselmesi olmadan vücudun genelinde ya da bazı bölgelerde hissedilen yüksek ısıdır. Derece ile ölçüldüğü zaman, genellikle ateş normal vücut sıcaklığındadır. Gebelikte ateş basması daha sık yaşanır, bunun sebebi, vücuttaki ter bezlerinin fazla çalışmasıdır. Ayrıca gebelik döneminde yaşanılan hormon değişiklikleri, progestron hormonunun artması da ateş basmasına neden olmaktadır. Hormonlarda yükselme ve azalmalar diye adlandırılan dalgalanmalar, ateş basmasına sebebiyet vermektedir.

  Ateş (sıcak) basmalarının sebepleri:


  Gebelikte ateş basmasının başlıca nedeni hamileliğe bağlı hormonal değişimlerdir. Buna ek olarak anne adayının gebelik döneminde yaşadığı kaygı, stres, üzüntü v.b duygu durum dalgalanmaları ateş basmalarına neden olabilir.

  Tedavi ve önlemler:

  Ateş basmalarında korunmak için öncelikle çok kalın giyinmekten kaçınmak, çok sıcak ortamlarda bulunmamak gerekir. Acı ve baharatlı yiyecekler tüketilmemelidir. Kahve ve çay fazla tüketilmemelidir. Alkol asla tüketilmemelidir. Hamilelikte düzenli egzersiz veya yürüyüş yapmak sıcak basmalarını azaltır. Stresten uzak durmak, sakin bir gebelik geçirmeye çalışmak başlıca önlemlerdir. Hamilelikte yaşanan ateş basmaları için herhangi bir ilaç tedavisi verilmez. Menopoz hastalarında ateş basmaları için kullanılan ilaçlar veya bitkisel tedaviler gebelerde kullanılamaz.