Hamileliğin İlk 3 Ayında Karşılaşılabileceğiniz Sorunlar

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 29 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hamileliğinizin İlk 3 Ayı yaşanabilen sorunlar
  Gebeliğin İlk 3 Ayında Yaşanan Şikayetler
  Hamileliğin İlk 3 Ayında Karşılaşılabileceğiniz Sorunlar Nelerdir?


  Birinci Trimesterde Karşılaşabileceğiniz Olumsuz Durumlar
  Kanama
  Hamileliğin birinci trimesterinde vajinal kanama ile karşılaşabilirsiniz. Öyle hemen paniğe kapılmayın!.. Bu kanamalar, regl kanamasına göre daha az miktarda olur ve birkaç gün sonra geçer. “Yerleşme kanaması da denilen bu durum, döllenmiş yumurtanın rahmin duvarına ilişmesi nedeniyle olur. Yerleşme nedeniyle gerçekleşen bu kanama, endişe edilmesi gereken bir durum değildir. Ancak bazen kadınlar, hamile olduklarını bilmedikleri zaman bu kanamayı regl kanaması sanıp günlük yaşantılarına devam edebilmektedir.
  Kanamalar, birinci trimesterin ilerleyen dönemlerinde ortaya çıksa bile bir düşüğün habercisi olmayabilir. Hamile kadınların üçte biri, bu süre boyunca küçük vajinal kanamalarla karşılaşıyor ve buna rağmen sağlıklı bebekler dünyaya getiriyor.

  Dış Gebelik
  Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışına yerleşmesi durumunda oluşur. Örneğin yumurtanın tüplerde, yumurtalıkta, karın içinde veya rahim ağzında bulunması durumunda dış gebelikten söz edilir. Belirtileri ise normal gebelik belirtileri gibi başlar. Daha sonra şiddetli karın ağrıları, vajinal kanama, yorgunluk ve bayılma hali eklenebilir. Geç fark edilirse dış gebelik anne adayının yaşamını tehdit edebilir. Durum ultrason görüntüleriyle saptandıktan sonra hekim tarafından gerekli müdahaleler yapılır. Bu durumda döllenmiş yumurtanın rahim içine taşınması mümkün olmadığından, hamilelik bazı ilaçlarla veya cerrahi olarak sonlandırılmak durumundadır.

  Yumurtalık Dönmesi
  Yumurtalığınızda bulunan bir kist ya da gebelik gibi yumurtalığınızın büyümesine sebep olan başka bir durum yumurtalığınızın dönmesine neden olabilir. Yumurtalıkla birlikte onu besleyen kan damarları da dönerek yumurtalığın kanlanmasını bozar. Yumurtalık dönmesinin en önemli belirtisi, karnın bir tarafına girip çıkan şiddetli ağrılardır. Jinekolojik olarak acil kabul ettiğimiz böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen doktorunuza koşmalısınız.

  Birinci Trimesterde Bebeğin Gelişimi
  Yumurtanın döllenmesiyle başlayan hamileliğinizin ilk gününden itibaren bebeğiniz hızla gelişmeye başlar ve ondan sonraki adetiniz gecikince büyük ihtimalle hamileliğinizi fark etmiş olursunuz. İdrarda gebelik testi özellikle laboratuar koşullarında uygulandığında yumurtlamanızdan yaklaşık 2 hafta sonra “pozitif sonuç vermeye başlar. Evde uygulanan testler o kadar hassas değildir ve bu dönemde “negatif sonuç vererek sizi yanıltabilir. Doktorunuz tarafından önerilecek olan kan testi ile gebeliğin varlığı daha da erken ortaya konabildiği gibi plasenta tarafından üretilen Beta hCG hormonunun miktarı da ölçülebilir. Doktorunuz vajinal ultrason yaparak adet gecikmesinden yaklaşık 1 hafta sonra gebelik kesesini görebilir.