Hamileliğin 6. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?

'Bebek Bakımı' forumunda Misafir tarafından 21 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


  1. Hamileliğin 6. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?
       2. Cevap: Hamileliğin 6. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?

    Bu ayda bebekteki en önemli gelişim kaslarda meydana gelmektedir ve bebeğiniz kaslarını geliştirmek için bilinçli bir biçimde hareketler yapar. Doğduğunda rahatça memeyi yakalayıp emebilmesi, rahat nefes alabilmesi gibi işlevler için bebeğiniz bu ay solunum çalışmaları, kol ve bacakları oynatma gibi hareketlerle bir nevi doğuma hazırlık yapar.

    Bebek 6. ayın sonlarına doğru işitmeye de başlar. En çok duyacağı ses tabiki annesinin kalp atışı sesleridir. Bebek annesinin kalp sesi ile annesine daha fazla bağlanır ve bu sesle rahatlar. Bebeğin bu ayda duyduğu diğer sesler ise annesinin bağırsak hareketleri ile oluşan sesler ve dışarıdan gelen bazı seslerdir. Dışarıdan gelen tiz sesleri duyabilen bebek, bu ayda henüz kalın sesleri tam olarak işitemez, çünkü bu ayın sonunda kulak kemikleri sadece tiz (ince) sesleri algılayabilecek şekildedir.

    Ayrıca bebeklerin bu ayda ses hafızası da oluşur, yani sesleri aklında tutabilir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre bebekler bu ayın sonlarına doğru rüya da görmeye başlarlar. Ancak rüyaları sadece ses üzerinedir, görsel rüyalar değildir.