Hamile ve Emziren Kadınlar Oruç Tutabilir mi?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 16 Tem 2013 tarihinde açılan konu

  1. Birçok kadının merak ettiği önemli bir soru bu emzikli ve hamile kadınların oruç tutmaları sakıncalımıdır.Bu durumdaki anneler oruç tutabilirlermi.Böyle bir kararı anneler tek başlarına veremezler öncelikle doktorlarına sormaları gerekmektedir.Özellikle hamileyseniz mutlaka bir doktora danışmalısınız.Gebelikte sağlıklı ve düzenli beslenmek çok önemlidir.Hamile kadınlarda uzun süre aç kalınması bebeğe ve anne adayına zarar verebilir.

    Emziren anneler için bebeklerin hangi dönemde oldukları çok önemlidir.İlk altı ay bebeklerin sadece anne sütü almaları gerektiği için bu dönemde oruç tutulması sıkıntı oluşturabilir.Anne sütü alan ve ayrıca diğer besinler ile beslenen bebeği olan anneler oruç tutabilirler.Anneler yinede dengeli beslenmeye özen göstermelidir.

    Anne adayları ve emzikli anneler mutlaka sahura kalkmalısınız.Yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durun.Emzirme döneminde artan kalori ihtiyacınızı gidermek için meyve suyu gibi boş enerji kaynaklarının yerine daha sağlıklı olan meyve, esmer ve tam tahıllı ekmeklerden yararlanın.Emziren anneler özellikle sıvı alımına dikkat etmelisiniz bol su içmelisiniz.