Hamile Kalmak İsteyenler Nasıl Beslenmeli?

'Bebek Bakımı' forumunda Yasemin tarafından 17 Kas 2013 tarihinde açılan konu

  1. Hamile kalmak isteyenlerin beslenme alışkanlıklarına biraz daha dikkat etmeleri gerekiyor.Özellikle bol sebze ve meyve tüketilmesi ayrıca süt ve yoğurt gibi kalsiyum ağırlıklı beslenilmesi öneriliyor.Özellikle hamile kalmayı düşünen kadınlar sigara kullanıyorlarsa bu kötü alışkanlıktan bir an önce kurtulmaları gerekiyor.

    Anne adayının beslenmesi sağlıklı bir bebek sahibi olmak için çok önemlidir.Bu nedenle sağlıklı bir gebelik geçirmek ve bu gebeliğinizin sonucunda sağlıklı bir bebek sahibi olmak istiyorsanız verilen önerilerive ve tavsiyelere uymalısınız.

    Hamile kalmak isteyen kadınlar için yukarıda da belirttiğimiz gibi beslenme çok önemli Uzmanlara göre,gebeliğe hazırlanan kadınların içeriğinde dioksin bulunan gıdalardan kaçınması gerekir. Dioksin, kırmızı et, tavuk, balık ve yumurtada bulunmaktadır. Bunların hepsinin beslenme programından çıkartılmasını gerekiyor. Çünkü bu kez de yine kısırlığa neden olan D vitamini eksikliği ortaya çıkabileceği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Ama nedensiz kısırlık sorunu yaşayan çiftlere, üç ay önceden özellikle bir diyet programı öneriliyor. Yani yalnızca kadınların değil, erkeklerin de bir beslenme programı uygulaması gerekiyor.

    Hamileliğe hazırlanırken uzmanlar tarafından daha çok sebze ve meyve ağırlıklı bir diyet programı öneriliyor, ama bu program tamamen vejetaryen bir program değil. Çünkü bu besinleri hayatımızdan çıkarıp yalnızca sebze-meyve ile beslenmek de sağlıksız beslenmek anlamına gelmektedir. Bu besinler uygulanması önerilen beslenme programından çıkartılırken, onların yerine geçecek bir takım vitamin takviyeleri gerekli görülmektedir.

    Kendinize zaman verin Yumurtlamayla ilgili yaşadığınız problemlerin çözüme kavuşması ve vücudunuzun hamileliğe hazırlanması biraz zaman alabilir. Bu konuda sakın yalnız olduğunuzu düşünmeyin.