Hamamı Kim Buldu

'Ders notları' forumunda Merve tarafından 12 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hamamı Kim Buldu

  Hamamı İlk Bulan Kimdir


  Hamam, insanların yıkanması için özel bir düzenle ısıtılarak, sıcak ve soğuk suyu bulunan ve üzeri kubbeli, kagir veya betonarme yapılardır. Hamamın çok eski bir tarihi olması dolayısı ile ilk kimler tarafından bulunduğu bilinmemektedir. Fakat hamamlar ile ilgili aklıntılar Romalılar zamanına kadar uzanır. Vezüv Yanardağının patlamasından sonra küller altında kalan Pompei şehrinde yapılan kazılar, Romalıların kullandıkları hamamları ortaya çıkarmıştır. Bu hamamların yalnız temizlik için değil, zevk ve eğlence için de yapıldığı anlaşılmaktadır. Romalılarda sınıf farkı olduğu için, hamamlarda kölelerle asillerin giriş kapıları ve yıkandıkları yerler ayrılmıştı. Roma hamamlarında ayrıca buhar banyosu yeri, soğuk ve sıcak su havuzları da vardı.

  Yalnız, Hıristiyanlığın bozulmuş şekli yayıldıktan sonra, batı dünyasında hamam ve temizlenme yavaş yavaş unutuldu. Ortaçağda Hıristiyanlar, ilk doğdukları zaman papas tarafından vaftiz suyunda yıkandığı için, bundan sonra yıkanmak, taasuplarına göre yasak ve günahtı. Yıkananların birçok hastalıklara yakalanacağı zannediliyordu. Bu sebeple kadınlar olsun, erkekler olsun, yıkanmadıklarından dolayı kirlenip pis kokarlardı. Kadın ve erkekler bu pis kokuyu önlemek için ağır kokular sürünürlerdi.

  On altıncı yüzyılın ünlü heykelcisi Michel Angleoya babası, yazdığı bir mektubunda; “Yıkanmaktan sakın, her türlü hastalık sudan gelir, bilirsin. Gerekirse adam tut, kirlerini kazıt ama, sakın yıkanma! diyordu.

  Türklerin İslamiyeti kabul etmeleri ve İslamiyetin temizliğe ait hükümlerini büyük bir titizlikle uygulamaları neticesinde bilhassa, İstanbulun fethinden sonra burada ve imparatorluğun dört bir yanında binlerce hamam yaptılar. Türklerde İslamiyetin emirlerinin gereği olarak her evde hamam bulunurdu. On yedinci, yüzyılda, yalnız İstanbulda 168 adet büyük çarşı hamamı vardı.

  Dünyanın en ünlü hamamları Türk Hamamı ve Fin Hamamıdır.


  alıntı