halüsinasyon görmek nedir belirtileri nelerdir tedavisi nasıl yapılır

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 10 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. halüsinasyon görmek nedir belirtileri nelerdir tedavisi nasıl yapılır


  Halüsinasyon bir his organını uyaran hiçbir nesne veya uyarıcı olmaksızın, alınan bir hissin mevcudiyetine inanma halidir. Varsanı olarak da bilinir.

  Ruh hastalıklarında sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. 5 duyunun da halüsinasyonu olabilir; görme, işitme, dokunma, koklama ve tat duyusu. Halüsinasyonlarda kişi, bir hastalığının olduğunu bilmeden, gördükleri, işittikleri ve hissettiklerine tamamıyla inanır. Gözlerinde bozukluk olan şahısta veya migrende görülen ışık parıltıları halüsinasyon içine dahil edilmez. Bunlarda hasta olayın nedeni bilmektedir.

  Hastanın düşünce ve fikirlerinin dışarıya aktarıldığını sanması, düşüncelerinin bir başkası tarafından biliniyormuş hissine kapılması, yabancı fikirlerin kafasına direkt olarak sokulduğunu zannetme gibi çeşitli ruhsal halüsinasyonlar da vardır.

  Normal kişilerde aşırı fiziksel ve ruhsal yorgunluk, ihtiyarlık zamanında uykuya dalarken ve uyanırken görülen geometrik şekiller, gri veya renkli nesneler görülmesi normal olarak kabul edilir.

  Konunu devamı için https://forumdas.net/forum/konu/halusinasyon-ne-demek-halusinasyon-nedir.66705/
    2. Ben çok şiddetli halisilasyonlar görüyorum eskiden gördügüme tamamen inanıyordum şimdi gördügüm ve duyddugum şeyin halisilasyon oldugunun farkındayım beni kötü etti çocuklumu gençligimi aldı desem tabiri dogru olurdu ne yapmam gerekiyor bilmiyorum kabul etmekte çok zor oluyor hele bi gördügünde aşk olunca kendi halime okadar acıyorumki ama ne diyelim hastalık işte katlanacaz çocuklugumdan bu yana halisilasyon gördügümü ilk defa fark ettim çocukluk dönemimdede böyle olmuştu ailemde pek ilgisizdi bende düzelince pek umursamadıydım bu sefer beni 1 yıl halisilasyonun iiçinde yaşattı ne kötü bir şey ya 1 yıldır inandıgın herşey yalan