Halit Fahri Ozansoy Eğitim Hayatı ve Çalışma Hayatı Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 14 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Halit Fahri Ozansoy

  Doğum 12 Temmuz 1891/İstanbul
  Ölümü 3 Şubat 1971/İstanbul
  Meslek Şair, gazeteci, oyun yazarı

  Şair, gazeteci, oyun yazarıdır. Aynı zamanda 40 yıl edebiyat öğretmenliği yapan Halit Fahri hece ölçüsünün beş şairi arasında yer alır.

  EĞİTİM HAYATI VE ÇALIŞMA HAYATI
  1891 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Halit Fahri Ozansoy’un Babası tıp, tarih, tiyatro ve şiir alanında yazılı pek çok eseri bulunan Mehmed Fahri Paşadır, annesi ise Zehra Hanım’dır. Ailesi ona Mehmet Halit ismini verdi. İkinci ismi olan Halit’in yanına babasının ikinci ismi Fahri’yi ekleyerek Halit Fahri adını kendisi oluşturmuştur. Yedi yaşında iken annesini veremden kaybeder. Şair Ziya Gökalp'in teyzesinin torunu ve Süleyman Nazif'in yeğeni olan Halif Fahri, şiir ve yazı yeteneğini ailesinden aldığı anlaşılır.  Zeyrek, Vefa semtlerindeki mahalle mekteplerinde ve Sultanahmet'teki Tefeyyüz Mektebi'ndeki ilköğretimini tamamladı. Daha sonra Bakırköy Rüştiyesini bitirdi ve Mektep-i Sultanide yatılı olarak okudu. Ancak hastalık nedenlerinden dolayı eğitim hayatına belirli zamanlarda ara verdi.  Edebiyata ilgisinin artmasında okul müdürü Tevfik Fikret ve Türkçe öğretmeni Ali Kemal Beyin etkisi oldu. Daha sonra 1911 yılında Mektep-i Sultaniden ayrılıp İstanbul Darülfünunu Fransız Dili bölümüne devam etti.  İlk evliliğini ise 1915’da Neyyire Hanım’la yaptı. Ertesi yıl Gavsi adında bir erkek çocukları olan çift, birkaç yıl sonra ayrılmıştır.  1916 yılında öğretmenlik hakkı kazanır ve ilk görev yeri olarak Muğla’da başlar, daha sonra İstanbul’a gelerek 40 yıl çeşitli okullarda eğitim hayatına devam eder. 1921’de Ali Zoti ailesinden Aliye Hanım’la ikinci evliliğini yaptı. Bu evlilikten iki üvey kızı Güzin ve Melahat oldu.  Halit Fahri serveti Fünun gibi önemli bir edebiyat dergisinde şiirlerini yayınlatmıştır aynı zamanda ilerleyen dönemlerde Rübap, Yeni Mecmua, Talebe Defteri, Türk Kadını gibi dergi ve gazetelerde yayın yapmıştır daha sonraları ise kendi dergisi olan ancak İzmir’in İşgali ile kapanmış olan toplamda 18 sayı çıkan Şair Nedimi piyasaya sürmüştür. Ayrıca Şair Nedim dergisinde Reşat Nuri Güntekin, Faruk Nafiz Çamlıbel, Selahattin Enis gibi şair ve yazarların ilk yazıları bu dergide yayımlanmıştır.  Dergisinin kapanması ve maaşlarını alamamasından dolayı geçimini sağlamak amacıyla yazılarını İfham, Büyük Mecmua ve Peyam-ı Sabah’ta yayımlamaya başladı, Manzumelerini ise Servet-i Fünun, İnci, Ümit dergilerinde yayımladı. Daha sonraları Serveti Fünun dergisinin yazı işleri müdürlüğünü devralır. Şehir Tiyatroları Dergisinin yazı işleri müdürlüğünü üstlenen Ozansoy, 1956 yılında yaş haddi nedeniyle öğretmenlikten emekli oldu ve gazeteciliğe daha çok ağırlık verdi.  1962 yılında eşinin vefat etmesiyle bunalıma girer ve 2 yıl içinde ardı ardına 9 şiir kitabı yayınlar. Kendisi de 1971 yılında kalp krizi nedeniyle vefat eder ve kitapları vasiyeti üzerine Devlet ve Üniversite kütüphanelerine verilir.

  HAYATINDAKİ ÖNEMLİ OLAYLAR
  İlk yazısı "Facia-i Beşerden Bir Levha" başlığıyla Mart 1910 tarihli Tiraje dergisinde yayımlandı.

  İlk şiiri Mazideki aşkı ise Fecr-i Ati topluluğu etkisinde 1912 yılında yazmış ve Rübap dergisinde yayımlanmıştır.

  Baykuş adlı eserini 1916 yılında yazarak manzum piyesi olarak tanınmıştır.

  1920’de Yeni Mecmua’da Aruza Veda başlıklı şiirini yayımlayarak Beş Hececiler arasına katılmıştır.

  1926 yılında Servet-i Fünun dergisinin yazı işleri müdürlüğünü devraldı. Fikir ve Sanat Âleminden Haberler sütununda yazmayı 1943’e kadar sürdürdü.

  1937’de başladığı Son Posta gazetesindeki haftalık yazılarını ise 1951’e kadar sürdürdü.

  1955 yılında Şehir Tiyatroları yazı işleri müdürlüğüne geçer.