Halil Kaya Gedik Kimdir Resimleri

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 15 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Halil Kaya Gedik Hayatı


  Halil Kaya Gedik Biyografisi


  [​IMG]

  Gedik Üniversitesi ve Gedik Holding'in kurucusu Halil Kaya Gedik 1933 yılında Uşak`ta doğmuştur.Aynı zamanda Türkiye'nin ilk yerli arabası Devrim Arabaları Projesi'nde görev almış olan Halil Kaya Gedik 15 Ağustos 2012'de vefat etmiştir.

  [​IMG]

  ilkokul ve ardından Erkek Sanat Enstütüsü eğitimini Uşak`ta tamamladıktan sonra 1953 yılında İstanbul Yıldız Teknik Okulu Makine Teknikerliği bölümünden mezun olmuştur.

  [​IMG]

  Türkiye`nin ilk kaynak mühendislerinden olan Halil Gedik, 1957 yılında Eskişehir Devlet Demiryolları Fabrikaları Kaynak Grubunda kariyer hayatına başlamıştır. 1964 yılından itibaren özel sektörde kaynak alanında çalışma hayatına devam etmiş ve sırasıyla elektrot, döküm ve vana, kaynak makineleri fabrikalarını yönetmiştir. 1983 yılında tüm firmalarını Gedik Holding şemsiyesi altında toplayan Halil Gedik 1991 yılında Gedik Yatırım Menkul Değerler Firmasını kurmuştur. Başarılı sanayici kimliği yanında, uzun yıllardır eğitime ve toplumsal sorumluluk projelerine katkısını sürdüren. Halil Gedik bu çalışmalarından dolayı 5 Nisan 2007 tarihinde üstün hizmet madalyasına layık görülmüştür.