Halikarnas Balıkçısı Uluç Reis Kitap Özeti

'Etüt Merkezi' forumunda zamaneanne tarafından 5 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Uluç Reis Kitap Özeti Halikarnas Balıkçısı


  Kitap Özeti Halikarnas Balıkçısı Uluç Reis


  Halikarnas balıkçısının en gerçekçi romanlarından biri olan Uluç Reis romanında 16. yyda, cihan hakimiyetini elde etmeye çalışan Osmanlılar ile onu engellemeye çalışan Avrupalıların denizlerdeki mücadeleleri anlatılmaktadır.

  Anadolu kıyılarının karşısındaki bütün adalar, hatta Anadolu kıyılarının çoğu uç noktalan. Sen Jan şövalyelerinin ellerindeydi. Bu haçlı şövalyeleri, dini taassupları dolayısıyla, ne kadar Türk öldürürlerse o kadar çok sevap işlediklerine inanırlardı
  1557 yılının Haziran ayı içinde, Sen Jan şövalyelerine ait, Fransız Dük Da Lorenin komutasındaki beş kadırgalık filo, Türk kanı içmek, Türkleri öldürmek için Maltadan demir aldı. Yolda, önlerine çıkan bir Türk ticaret gemisi ve Türk yolcu gemisine saldırarak ele geçirdiler. Gemi Kaptanı Recep Hamza Reisin boynunu vurarak, kesik başını kendi gemilerinin yüksekçe bir yerine astılar.
  Uzaklardan, Uluç Ali Reis komutasındaki kadırganın gözcüsü bu olayı görmüş, hemen reisine bildirmişti. Üç kadırga ve bir kadırgadan oluşan dört Türk gemisi hızla, saldırının olduğu yere erişerek, Sen Jan Şövalyelerinin gemilerine saldırdı. Saatler süren savaş oldu. Neticede, Sen Jan kadırgası ve Sen Filip kadırgası Türk korsanlarının eline geçti. Dük dö Lorenin filosu ise, selameti küreklere asılarak kaçmakta buldu.