Halikarnas Balıkçısı Özgeçmişi

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 8 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Cevat Şakir Kabaağaçlı Özgeçmişi


  Halikarnas Balıkçısı Hayatı


  Bodrum'a olan aşkı ile tanınan ünlü Türk roman ve öykü yazarıdır.

  [​IMG]

  Asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlı olan Halikarnas Balıkçısı 1890'da doğdu. İlköğrenimini Büyükada Mahalle Mektebi'nde, ortaöğrenimini Robert Koleji'nde yaptı (1904). Oxford Üniversitesi'nde dört yıl Yakın Çağlar Tarihi okudu, üniversiteyi orada bitirdi.

  II. Abdülhamit devri devlet adamlarından Şakir Paşa'nın oğlu, sadrazamlardan Cevat Paşa'nın yeğenidir. Çocukluğunun bir kısmını babasının büyükelçi olduğu Atina'da geçirdi.

  Denizci olmak istemesine karşın ailesinin isteğiyle İngiltere'ye gitti. Londra ve Oxford üniversitelerinde "Çağdaş Tarih" eğitimi aldı. İstanbul'a döndükten sonra çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayınlanmaya başladı. Diken, İnci, Resimli Ay, Resimli Gazete gibi dergilerde resim, karikatür ve tezhipler yaptı, öyküler yazdı.

  13 Nisan 1925'te Resmi Hafta dergisinde "Hapishanede idama mahkum olanlar bile bile ölüme nasıl giderler?" isimli bir öykü yazdı. Sakıncalı bulunan öyküsü yüzünden İstanbul İstiklal Mahkemesi'nde yargılandı. Mahkeme Başkanı Ali Çetinkaya tarafından idamı istendi. Ancak Kılıç Ali Bey'in önerisiyle kalebent olarak Bodrum'a sürüldü. 3 yıl süren cezasının ikinci yarısını İstanbul'da tamamladıktan sonra çok sevdiği Bodrum'dan kopamadı. Döndü ve uzun yıllar burada yaşadı. 1947 yılında taşındığı İzmir'de gazetecilik ve turist rehberliği yaptı. 13 Eylül 1973'te İzmir'de ölen yazar, vasiyeti üzerine Bodrum'da bir tepeye gömüldü.
   
Yükleniyor...