Halikarnas Balıkçısı Özet Hayatı

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 31 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Halikarnas Balıkçısı'nın Hayatı Özet


  Halikarnas Balıkçısı Hayatı Kısa Özet  Cevat Şakir Kabaağaçlı veya tanınan adıyla Halikarnas Balıkçısı Bodrum'a olan aşkı ile tanınan ünlü roman ve hikâye yazarı.


  [​IMG]

  Asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlıdır. 1890da İstanbulda doğdu. 13 Ekim 1973te İzmirde yaşamını yitirdi. Yazılarında, çok sevdiği Bodrumun antik çağlardaki ismi olan Halikarnasostan esinlenerek Halikarnas Balıkçısı takma adını kullandı. Osmanlı Padişahı Abdülhamit döneminin devlet adamlarından tarihçi Şakir Paşanın oğlu. Çocukluğu babasının görevi nedeniyle bulundukları Atinada geçti.

  İlköğrenimini Büyükada Mahalle Mektebinde, ortaöğrenimini Robert Kolejde tamamladı. İngiltereye gitti. Oxford Üniversitesinde dört yıl Yakın Çağlar Tarihi okudu, üniversiteyi orada bitirdi. İstanbula dönünce Diken, Resimli Gazete, Resimli Ay, İnci gibi dergilerde yazılar yazdı, kapak resimleri ve süslemeler yaptı, karikatürler çizdi. Çizgi romanlar yaptı.

  İlk öyküleri 1920li yılardan başlayarak yayınlandı. Cumhuriyetin ilanından sonra asker kaçaklarıyla ilgili bir yazısı yüzünden 3 yıl kalebentliğe mahkum edildi ve Bodruma sürüldü. 1.5 yıl Bodrumda kaldı. Cezasının son yarısını İstanbulda geçirdi. Yeniden yürekten bağlandığı Bodruma döndü. 1947den itibaren çocuklarının eğitimi için İzmire yerleşti. Ölümünden sonra da kendi eseri olan Bodruma gömüldü.