Halikarnas Balıkçısı Aganta Burina Burinata Kısa Özeti

'Etüt Merkezi' forumunda zamaneanne tarafından 13 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Halikarnas Balıkçısı Aganta Burina Burinata Kitap Özeti


  Aganta Burina Burinata Kitap Özeti


  Aganta Burina Burinata Halikarnas Balıkçısı'nın en ünlü eseridir. 1945 yılında yayımlanan romanda deniz sevgisi, denizin çekiciliği, denizcilerin yaşadığı zorluklar, güzellikler genel olarak denizdeki yaşam bir kahraman vasıtasıyla anlatılmaktadır.


  Başlıca Roman Kahramanları

  Mahmut: Romanın başkişisidir. Denizci bir ailenin çocuğudur.

  Süleyman Kaptan: Mahmut'un babasıdır.Kendisine ait gemisiyle geçimini denizden sağlamaktadır.

  Kirpi Halil: Mahmut'un yanında çırak olarak çalıştığı ayakkabıcıdır.

  Fatma: Mahmut'un çocukluk arkadaşı ve ilk aşkıdır.

  Hakkı Reis: Mahmut'un amcasıdır.

  Ayşe: Mahmut'un karısıdır.


  Özet

  Mahmut babası Süleyman Kaptan ile Milas'a gitmektedir. Milas'a vardıklarında ahbapları Bakkal Fehmi'nin yanına giderler. Bakkal Fehmi Süleyman Kaptan'ı çok değişmiş bulur.

  Süleyman Kaptan oğlunu Kirpi Halil'in yanına çırak olarak verir. Mahmut burada herkesle dost olur.Özellikle Halil'in anlattığı deniz yaşamı onu çok etkiler.Mahmut aynı zamanda mahalle mektebine de devam etmektedir. Mektebi ve hocayı hiç sevmemekte onun ezberletmek istediği metinleri ezberlememekte bu yüzden hep azar işitmekte bazen de dayak yemektedir. Mahmut hoca ders anlatırken deniz hayali kurmaktadır. Komşularının kızı ve yakın arkadaşı Fatma onun bu hâline çok üzülmektedir. Bugünlerde Mahmut'u derinden sarsan bir olay olur Hayatı zorluk içinde geçmiş oğlunun hasretiyle yanan Topal Murat ölmüştür.

  Mahmut denizde iken bir mektup alır. Mektup annesindendir; Babasının gemisiyle beraber bir seferde öldüğü bütün serveti olan gemisinin battığı evi geçindirme işinin ona kaldığı yazmaktadır.Farklı gemilerle değişik yerlere gitmeye başlar.Delikanlı olmaya başlayan Mahmut annesini de kaybeder. Zamanla denizin haşin yüzü ile karşılaşır. Maddi zorluklar sıkıntılı bir hayat onu zorlamaktadır. Memleketini sakin bir hayatı Erkek Fatma ile evliliği hayal etmeye başlar. Bir gün memleketine dönmeye karar verir

  Memleketine döndüğünde ilk işi Ateşoğlu'nun evine gitmek olur. Köyde her şey değişmiştir. Fatma ile görüşemez. Bazı esrarengiz olaylar hisseder ve Fatma ile nihayet karşılaşır. Fatma eski Fatma değildir. Bir balık seferinde onu kötü emellerine alet edemeyen bazı adamların yüzüne sıktığı kurşunla yüzünün yarısı parçalanmış gözünün biri akmıştır. Mahmut Fatma'yı çok sevdiği için her şeye rağmen onunla evlenmek istediğini memlekete onun için döndüğünü anlatır. Fatma sonra konuşalım diyerek ondan ayrılır. Ertesi gün Fatma onun hayatını mahvetmemek için köyü terk eder . Mahmut onu çok arar fakat bulamaz

  Mahmut tekrar denize dönmeye hazırlanırken bir teklifle karşılaşır. Köyün zenginlerinden Zeynel Ağa kızı Ayşe ile evlenmesini teklif eder. Yalnız denizlere sonsuza kadar veda edecekti. Ayşe ile Mahmut evlenirler. Varlıklıdırlar. Önce çok mutlu olurlar. Mahmut özlediği sakin hayata kavuşmuştur. Bahçede sebze meyve yetiştirmektedi. Bir çocukları olacakken çocuk düşer. Gün geçtikçe Mahmut bir toprak adamı olamayacağını anlar. Denizleri her türlü zorluğuna rağmen çok özlemektedir.

  Nihayet bir gün ailesini zenginliklerini feda ederek asıl sevgilisi olan denizi sonsuza dek tercih eder.