Halide Edip Adıvar'ın Yazdığı Fıkralar

'Bilgi Rehberi' forumunda Misafir tarafından 29 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Halide Edip Adıvarın yazdığı fıkralara örnekler
    2. Cevap: Halide Edip Adıvar'ın Yazdığı Fıkralar

  Fıkra edebiyatımıza gazeteyle girmiştir. Fıkralar zaman içinde günlük sosyal konuları işleyen, hak ve hukuk konularına el atan, bir kişi ya da edebî konuyu tartışan yazılara dönüşmüştür. Millî Edebiyat döneminde ise günlük sosyal konuların yanında bir kişiyi ya da edebî bir konuyu tartışan fıkralar da yazılmıştır.

  Edebiyatımızda Ahmet Rasim, Hüseyin Cahit Yalçın, Ahmet Haşim, Refik Halit Karay, Falih Rıfkı Atay, Halide Edip Adıvar gibi yazarlar fıkra türünde yazılar yazmıştır. Ahmet Rasim'in Şehir Mektupları, Eşkal-i Zaman, Muharrir Bu Ya; Ahmet Haşim'in Bize Göre, Gurabahane-i Laklakan; Refik Halit Karay'ın Bir Avuç Saçma, Bir İçim Su, Ay Peşinde, Gukuklu Saat, Kirpinin Dedikleri; Orhan Seyfi Orhun'un Kulaktan Kulağa; Ziya Osman Saba'nın Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, Gün Doğmadan; Falih Rıfkı Atay'ın Eski Saat, Çile fıkra türünde yazılmış eserlerdir.

  Halide edip adıvar'ın ise fıkra türünde eserler yazdığıu bilinmekle beraber bu eserleri takma isimlerle yazdığından eser isimleri belli değildir.
   


Yükleniyor...