Halide Edip Adıvar Zeyno'nun Oğlu Özet

'Etüt Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 28 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Halide Edip Adıvar Zeyno'nun Oğlu,
  Zeyno'nun Oğlu Özeti,
  Halide Edip Adıvar Zeyno'nun Oğlu kitap Özeti

  Zeyno'nun Oğlu Özet - Halide Edip Adıvar
  [​IMG]

  Halide Edip Adıvar`ın Kalp Ağrısı adlı romanının devamı olan Zeyno`nun Oğlu`ndaki olaylar Cumhuriyet`in ilk yıllarında, Doğu Anadolu`da, hazırlanmakta olan bir Kürt isyanının hemen öncesinde geçiyor. Bölgeye İstanbul`dan gelen memur ve askerlerle yöre halkı arasında bir köprü olan Haso Çocuk`un macerası, 1920`li yılların sonundaki Batılılaşma serüvenimizin Doğu`dan bir görüntüsünü de yansıtıyor


  Ne okuduğu kitaplar ne ev işi onun kalbinde çocuğun insanî ve sıcak yerini dolduruyordu. Günde iki defa Kürt Zeyno’yu arıyor, onunla dertleşiyordu.


  Ne okuduğu kitaplar ne ev işi onun kalbinde çocuğun insanî ve sıcak yerini dolduruyordu. Günde iki defa Kürt Zeyno’yu arıyor, onunla dertleşiyordu. Fakat Kürt Zeyno, Bayram Ağa ismini alarak bir gün evvel gelen meçhul adamın kim olabileceğini düşünüyor, sıkılıyor, bunun Ramazan olması ihtimali onu bir kâbus gibi korkutuyordu.


  Zeyno’nun Oğlu, Türk edebiyatının öncü kadın yazarlarından Halide Edib Adıvar’ın en özgün romanlarından biri. Kalp Ağrısı’nın devamı niteliğindeki bu roman, Doğu Ana-(Terbiyeden-Yoksunum)-dolu’ya görevli giden Türk subayları ve eşlerinin gözlemlerini aktarıyor. Bölgede içten içe gelişen bir Kürt isyanının öncesinde geçen olayların ana kahramanı, Haso Çocuk. Zey-(Terbiyeden-Yoksunum)-no’nun Oğlu, bir yanıyla Doğu Anadolu’daki feodal düzenin kökenlerine de işaret eden önemli bir roman.