halide edip adıvar kimdir

'Etüt Merkezi' forumunda Aderito tarafından 7 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


  1. Türk bir romancımızdır. Siyasal alanda da etkinlik göstermiştir.

    İstanbul'da doğmuştur . Kimi kaynaklara göre doğum yılı 1884'tür. İngiliz terbiyesiyle yetişmesini isteyen babası onu Üsküdar Amerikan Kız Koleji'nde okuttu. Orada Rıza Tevfik'den (Bölükbaşı) Fransız edebiyatı dersleri aldı ve Doğu'nun mistik edebiyatını dinledi. Sonradan evlendiği Salih Zeki'den de matematik dersleri alıyordu. Koleji 1901'de bitirdi. 1908'de gazetelere yazmaya başladığı kadın haklarıyla ilgili yazılardan ötürü gericilerin düşmanlığını kazandı. 31 Mart Ayaklanması'nda bir süre için Mısır'a kaçmak zorunda kaldı.1909'dan sonra eğitim alanında görev alarak öğretmenlik, müfettişlik yaptı. Balkan Savaşı yıllarında hastanelerde çalıştı. Gerek bu çalışmaları, gerekse müfettişliği sırasında İstanbul semtlerini dolaşması, ona çeşitli kesimlerden insanları tanıma fırsatını verdi. 1919'da Sultanahmet Meydanı'nda, İzmir'in işgalini protesto mitinginde yaptığı etkili konuşma ünlüdür. 1920'de Anadolu'ya kaçarak Kurtuluş Savaşı'na katıldı.

    1943'te CHP Ödülü'nü alan Sinekli Bakkal Türkiye'de en çok baskı yapan roman olmuştur. Sinekli Bakkal'ı izleyen romanların ise yazarın ününe katkıda bulunacak nitelikte oldukları söylenemez.

    Adıvar çeşitli alanlarda etkinlik göstermiş, siyasal ve toplumsal konularda da hem Türkçe, hem İngilizce kitaplar yazmış, İngilizce'den Türkçe'ye çeviriler yapmıştır. Zamanının dış ülkelerde en çok tanınan Türk yazarı olmuştur. Yapıtlarından kimileri İngiliz, Fransız, Alman, Rus, Macar, Fin, Urdu, Sırp, Portekiz dillerine çevrilmiştir.
     


Similar Threads: halide edip
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi Halide Edip Adıvar Handan Konusu, Karakterleri 27 Nisan 2012
Etüt Merkezi Halide Edip Adıvar Ateşten Gömlek Ana Fikri 24 Nisan 2012
Etüt Merkezi Halide Edip Adıvar Ateşten Gömlek Özeti 24 Nisan 2012
Etüt Merkezi Halide Edip Adıvar Mor Salkımlı Ev Konusu 29 Haziran 2011
Etüt Merkezi Halide Edip Adıvar Handan Özeti 28 Haziran 2011