Halide Edip Adıvar Hakkında

'Biyografi' forumunda Merve tarafından 27 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Halide Edip Adıvar , 1884 yılında İstanbulda doğdu. İngiliz terbiyesiyle yetişmesini isteyen babası onu Üsküdar Amerikan Kız Kolejinde okuttu. Orada Rıza Tevfikden (Bölükbaşı) Fransız edebiyatı dersleri aldı ve Doğunun mistik edebiyatını dinledi.Sonradan evlendiği Salih Zekiden de matematik dersleri alıyordu. Koleji 1901′de bitirdi. 1908 yılında gazetelerde kadın haklarıyla ilgili yazılar yazmaya başladı. 1909′dan sonra eğitim alanında görev alarak öğretmenlik,müfettişlik yaptı.
  Halide Edip Adıvar , Balkan Savaşı yıllarında hastanelerde çalıştı. Gerek bu çalışmaları, gerekse müfettişliği sırasında İstanbul semtlerini dolaşması, ona çeşitli kesimlerden insanları tanıma fırsatını verdi. 1919′da Sultanahmet Meydanında, İzmirin işgalini protesto mitinginde yaptığı etkili konuşma ünlüdür. 1920′de Anadoluya kaçarak Kurtuluş Savaşına katıldı. Kendisine önce onbaşı, sonra da üstçavuş rütbesi verildi. Savaşı izleyen yıllarda Cumhuriyet Halk Fırkası ve Atatürk ile siyasi görüş ayrılığına düştü. 1917′de evlenmiş olduğu ikinci kocası Adnan Adıvar ile birlikte yurtdışına çıktı.

  Halide Edip Adıvar Eserleri;

  Roman:
  Heyula, Raikin Annesi, Seviye Talip, Handan, Yeni Turan, Son Eseri, Mevud Hüküm, Ateşten Gömlek, Vurun Kahpeye, Kalb Ağrısı, Zeynonun Oğlu, Sinekli Bakkal, Yolpalas Cinayeti, Tatarcık, Sonsuz Panayır, Döner Ayna, Akile Hanım Sokağı, Kerim Ustanın Oğlu, Sevda Sokağı Komedyası, Çaresaz, Hayat Parçaları,

  Hikaye:
  Harap Mabetler, Dağa Çıkan Kurt, Kubbede Kalan Hoş Seda,
  Oyun: Kenan Çobanları, Maske ve Ruh,
  Anı: Türkün Ateşle İmtihanı, Mor Salkımlı Ev,

  Diğer Eserleri:
  Talim ve Terbiye, Turkey Faces West, Conflict of East and West in Turkey, Inside India, Türkiyede Şark-Garp ve Amerikan Tesisleri, İngiliz Edebiyat Tarihi, 3 cilt, Doktor Abdülhak Adnan Adıvar.
  Türkün Ateşle İmtihanı
  Kurtuluş Savaşı Anıları