Halide Edip Adıvar Ateşten Gömlek Ana Fikri

'Etüt Merkezi' forumunda Bella tarafından 24 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Halide Edip Adıvar Ateşten Gömlek Ana Fikri Nedir,


  Halide Edip Adıvar'ın Ateşten Gömlek Kitabının Ana Fikri Nedir,

  Halide Edip Adıvar

  İstanbul'da doğdu. Kimi kaynaklara göre doğum yılı 1884'tür. İngiliz terbiyesiyle yetişmesini isteyen babası onu Üsküdar Amerikan Kız Koleji'nde okuttu. Orada Rıza Tevfik'den (Bölükbaşı) Fransız edebiyatı dersleri aldı ve Doğu'nun mistik edebiyatını dinledi. Sonradan evlendiği Salih Zeki'den de matematik dersleri alıyordu. Koleji 1901'de bitirdi.

  [​IMG]

  Kitabın Kısa Özeti:

  İzmirin işgalinde Yunanlıların, kocasını ve oğlunu öldürmeleri üzerine önce İstanbula gelen ve sahip olduğu Türklük şuuru ve mücadele azmiyle İstanbullu gençlerin bilinçlenmesini sağlayan Ayşenin uyandırdığı heyecana kapılan subaylar Anadoluya geçerler. Çeteler düşmanla savaşmaktadır. Bu savaşta Ayşe hasta bakıcı Peyami ise çeviricidir.

  [​IMG]

  Ayşe kendisini seven ve evlenme teklif eden İhsana cevabını ancak İzmir alındıktan sonra vereceğini söyler. Peyami ise sevgisini Ayşeye açıklayamamaktadır. Cephede İhsan şehit düşer, Ayşe de ileri hatlar giderek orada can verir. Peyami ise kafasına aldığı kurşunla hastahanede ölür.

  Peyaminin ölümünden sonra doktorlar Peyaminin notlarını araştırarak Ayşe adında birisinin kolorduda görev yapmadığını ve İhsan isminde birinin de alay komutanı olmadığını fark etmişlerdir.  Ateşten Gömlek Kitabının Ana Fikri:


  Vatanın bağımsızlığı için kadın-erkek demeden tüm halkın mücadele etmesidir.


  [​IMG]