haklarım ne?

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Misafir tarafından 23 Ekim 2010 tarihinde açılan konu


 1. merhabalar ben bir elektrili süpürge aldım ancak üründen memnun kalmadım derken toz haznesini takdığımda tozu haznenın dışına yanı süpürgenın içinede veriyor o şekilde kulllanmama süpürge için sakıncalı torba taktığımda ilk seferde torbayı patlatttı aldığım reye götürdüğümde sorunun benden kaynaklandığını dile getirmeye çalıştılar yok iyi kapatamadınız azneyi iyi yerleştiremedini falan ama ben çok dikkatlı olduğuma eminim ancak bunu onlara anlatamadım anlattım ama anlamak istemediler tekrar denemek için gönderdiler ve ben tekrar denediğimde yine toz haznesinden tozu makınanın içine verdi torbada bu defa patlama yok ancak 2400 wattlık bi çekim gücüde yok yerdeki çöplerin üzerinden bikaç kez geçmem gerekiyor durum bu ben üründen hiçmi hiç memnun değilim bu arada ürün 4 yıl garantili ne yapmam gerekiyor ürün ayıplı ürün oluyor sanırım iade edip paramı geri alabilirmiyim lütfen acil cevap bekliyorum ...
    2. Cevap: haklarım ne?

  Tüketici Hakları

  1) Temel İhtiyaçların Karşılanması Hakkı: Barınma,ısınma, aydınlanma, içecek ve kullanacak su bulma,haberleşme, ulaşım tüketicilerin en temel ihtiyaçlarıdır. Her tüketici, bu temel ihtiyaçların karşılanmasını talep edebilir.


  2) Sağlık Ve Güvenlik Hakkı: Satışa sunulan her türlü mal ve hizmetin insan yaşamı ve sağlığı açısından kullanıcısına zarar vermeyecek durumda olmasıdır.


  3) Bilgi Edinme Hakkı: Tüketicinin mal ve hizmeti satın alırken doğru karar verebilmesinin sağlanması için tüketicinin gerekli bilgilere ulaşabilmesi ve zararlı, yanıltıcı reklamdan, etiketten, ambalajdan korunmasıdır.


  4) Eğitilme Hakkı: Tüketicinin hak ve çıkarlarını koruyabilmesi, tüketici bilincine sahip olması için eğitim kurumlarında eğitilmesidir.


  5) Zararların Giderilmesi Hakkı: Satın alınan mal veya hizmetten dolayı tüketicinin uğramış olduğu zararın giderilmesi, o mal veya hizmetin yeniden tüketiciye ulaştırılmasıdır.

  6) Sağlıklı Bir Çevrede Yaşama Hakkı: Sağlık koşullarına uygun bir çevrenin oluşumunda ülke ve

  Doğal kaynakların doğru kullanımı ile çevrenin korunması, temiz ve sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere bırakılmasıdır.


  7) Ekonomik Çıkarların Korunması Hakkı: Tüketiciye kıyaslama imkanı verecek çeşitte mal ve hizmetin en uygun fiyattan sunulması, satış sonrası her türlü teknik destek ve servisin tüketiciye ulaştırılmasıdır.


  8) Seçme Hakkı: Tüketicilerin çeşitli ürün ve hizmetlere istedikleri zaman ulaşabilmeleri anlamındadır. Rekabetin tam olarak işlemediği pazarlarda devlet aksaklıların giderilmesi için yapacağı düzenlemeler ile uygun kalite ve fiyatlarda mal ve hizmetlerin tüketicilere sunulmasını sağlamalıdır.


  9) Temsil Edilme, Örgütlenme, Sesini Duyurma Hakkı: Yukarıda sayılan hakların elde kullanılabilmesi, tüketicilerin haklarını koruyabilmeleri, mağduriyetlerinin giderilmesinde bir araya gelerek güç birliği oluşturmaları ve hükümetlerin ekonomik ve siyasi politikaların da dikkate alınma ve kamu kurumlarında temsil edilebilmesidir.