Hakkari'nin tahiri yerleri

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 19 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hakkari'nin tahiri yerlerinden bahseder misiniz?

  Kayme Sarayı

  Kelat Sarayı ve Kilise kalıntılarının olduğu Nehri Köyü eski Şemdinli olarak bilinmekte ve Hakkari Beyliği yıllarca buradan idare edilmiştir. Halen bölgede onlarca yapıya ait kalıntılara rastlamak mümkündür. Özellikle 1925 Şeyh Sait İsyanından sonra bu yerleşim yeri yerleşime kapatılarak, tahrip edilmiştir.

  Taşköprü

  Yüksek dağların arasında derin bir vadide yer alan köprü kuzey güney istikametinde tek açıklık halinde her iki ayağı kayalıklara oturmaktadır. Köprü yüksekliği 10.80 m, uzunluğu 21.20 m, genişliği ise 2.90 m ölçülerini ihtiva etmekte olup tek gözlü, yolu eğimli köprüler gurubuna girmektedir.
  Köprünün düzgün kesme taşla yapılmış sivri kemerli açıklığı oldukça yüksek tutulmuştur. İki tarafa eğimli yolu da, kenarlardan birer sıra halinde dizilmiş kesme taşlarla oluşturulmuştur. Korkuluklarla sınırlandırılmış üzeri sonradan betonla kaplanmıştır. Dolgu ve tampon duvarlar moloz taşlarla örülmüş, doğu yüzü, kemerli açıklığın köşesine açılmış birer nişle hareketlendirilmiştir.


  Meydan Medresesi

  Hakkari merkez biçer mahallesinde bulunmaktadır. Vakıflar genel müdürlüğü tarafından 1984 yılında yapılan onarımdan sonra ayaktadır. Medresenin giriş kapısındaki kitabenin üzerinde H.1112.M.1700-1701 tarihinde yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Kitabede kim tarafından yapıldığı belirtilmemekle beraber, Hakkari hükümetinin yöneticisi olan İzzetin oğlu İbrahim Bey tarafından yapılmış olabilir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Ağu 2014