Hakkari hakkında bilgi

'Türkiyem' forumunda Wish tarafından 27 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Hakkari ili ile ilgili bilgi,Hakkari tarihi,hakkari coğrafyası,hakkari ilçeleri,hakkari turistik yerleri,hakkari gezilecek yerler,hakkaride ne yenir

  Hakkari Hakkında Genel Bilgi

  GENEL BİLGİLER

  Yüzölçümü: 9.521 km²

  Nüfus: 172.479 (1990)

  İl Trafik No: 30

  Derin ve uzun Zap Vadisinin güney yamacına kurulu ve dört bir yanı dağlarla çevrili Hakkari; Anadolunun en ırak illerinden biridir. Türkiye haritasının güneydoğu köşesinde en uçtaki konumuyla ve İran – Irak sınırındaki 343 km. sınır şeridi ile ülkemizin en stratejik ili olduğu söylenebilir.

  İLÇELER

  Hakkari ilinin ilçeleri; Çukurca, Şemdinli ve Yüksekovadır.

  GEZİLECEK YERLER

  Kiliseler

  Halil Kilisesi

  Hakkariye 10. km mesafede yol kenarındaki Halil mevkiinde bulunmaktadır.

  Medreseler

  Meydan Medresesi

  Hakkari merkez Biçer Mahallesinde bulunmaktadır. Medrese, giriş kapısı üzerindeki kitabesinde , M.S.1700-1701 tarihinde yaptırıldığı anlaşılmaktadır.Meydan Medresesi, anıtsal yapısı düzgün kesme taş işçiliği içteki revaklı avlusu kapısındaki süslemeleriyle Hakkarinin en önemli anıtsal yapısıdır.

  Mezarlıklar

  Kırmızı Kümbet Mezarlığı

  Gülereş Baba Mahallesinde kuzeyden güneye doğru eğimli bir sırtta yer alan mezarlık, halk tarafından ziyaret edilen ve kutsal bilinen yerlerden birisidir.

  Köprüler

  Taş Köprü

  Şemdinli ilçe merkezine 15 km., Nehriye 1,5-2 km. mesafede Şemdinli deresi üzerinde kurulmuştur.

  Kuş Gözlem Alanı

  Dicle Havzası

  Yüksekova

  İl: Hakkari

  İlçeler: Yüksekova

  Yüzölçümü: 24900

  Rakım: 1925 m

  Koruma: Hayır

  Başlıca Özellikleri: tatlısu bataklığı, plato

  Kuş Türleri: Çayır delicesi (15 çift) popülasyonuyla önemli kuş alanları statüsü kazanır.

  Diğer Gezilecek Yerler

  Kaya Resimleri

  Araştırmacı Muvaffak Uyanık, Hakkari bölgesinin batısında yer alan “Geveruk ve “Tirşin yaylalarında, kayalar üzerine kazınarak çizilmiş binlerce kaya resmi bulmuştur.

  COĞRAFYA


  Hakkari ili doğuda İran, güneyde Irak, batıda Şırnak, kuzeyde de Van illeri ile çevrilidir. Yüzey şekillerinin ana çatısını oluşturan dağlar, batı-doğu doğrultusunda yüksek bir kabartı şeklinde uzanırlar. Güneydoğu Toroslar yayının bu ildeki uzantılarına Hakkari Dağları adı verilir.

  İlin en büyük düzlüğü Yüksekovanın kuzey ve doğusundaki dağların yamaçlarından doğan Nehil Çayının oluşturduğu Yüksekovadır. Bununla beraber yüksek dağların doruklarında ve doruğa yakın yerlerde çok sayıda göl vardır bunların içinde en önemlisi Gelyana Gölüdür.

  Hakkaride karasal iklim hüküm sürmektedir. Bu nedenle kışları soğuk ve sert geçmektedir. Yazları ise sıcak ve kuraktır.

  TARİHÇE

  Anadolu Mezopotamya, ve İran üçgeninde yer alan Hakkari konumu ve coğrafi yapısıyla bir çok topluluğun ilgisini çekmiş ve bir çok millete vatan olmuştur. Hakkari, Med, Pers, Selevkos, Abbasi, Selçuklu, Moğol, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Osmanlı hakimiyetini görmüştür.

  NE YENİR

  Yöreye özgü yemek çeşidi olarak pirinç, darı veya bulgur karışımı bir nevi katı ayran çorbası olan gulul, bir çeşit işkembe ve bağırsak dolması olan kepaye sayılabilir.

  NE ALINIR

  Yöre kültürünün adeta simgesi olan kök boya ve yünden imal edilen Hakkari kilimleri, yünden örülen çorap satın alınabilir.

  YAPMADAN DÖNME

  Meydan Medresesini gezmeden,

  Kaya resimlerini görmeden,

  Yöreye özgü yemekleri yemeden,


  Dönmeyin

  _alıntı_

    2. Cevap: Hakkari hakkında bilgi

  Wİsh.. TŞk ne gÜzel dÜŞÜnmÜŞÜn son yillarda hep terÖrle anilan İlİmİzn gÜzelllİklerİnİ yazmiŞin İyİ de yapmiŞin
  demekkİ bu İlİmİzde bÖleee gÜzelllİ,klerde varmiŞ
    3. Cevap: Hakkari hakkında bilgi

  Aslında güzel Türkiyemin her köşesinde ayrı bir tarih,ayrı bir güzellik,ayrı bir hikaye var.Ama haklısın terör yüzünden bu güzellikleri gidip gezip görmek bile aklımızdan geçmiyo maalesef