Hakiki bal nasıl anlaşılır

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 25 Eyl 2009 tarihinde açılan konu

 1. Hakiki bal nasıl anlaşılır
  Hakiki balı nasıl anlarız
  Satın aldığınız balı bir süre buzdolabında bekleterek sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz.
  Hiçbir katkı maddesi içermeyen, tamamen polenlerden üretilen balın maliyetinin yüksek olması nedeniyle, gerçek balın ucuz satılması mümkün değildir
  [​IMG]

  Samsun Arıcılar Birliği Başkanı Halit Kukulanın yapmış olduğu açıklamaya göre;
  Maalesef günümüzde balda her türlü sahtekarlık yapılıyor. İnsanların sağlığı ile oynanıyor. 'Balda şeker var' deniliyor bazen.Keşke sadece şeker olsa ama merdiven altı üreticiler genetiğiyle oynanmış mısırın sapından üretikleri şekerle bal yapıyorlar. Toz şeker kullanılmıyor.Bu konuda bilinçli olmak zorundayız. Sahte bal almaktansa sağlığımızı korumak için reçel alsak daha iyi.

  BAL BUZDOLABINDA ŞEKERLENİYORSA GERÇEKTİR

  Balın hakiki olup olmadığını anlamak için içine kurşun kalem batırmaktan, akıtmaya kadar pek çok yöntem kullanılıyor, ancak bunların hiçbirinin gerçek balı ayırt etmede yeterli değil, bir balın hakiki mi sahte mi olup olmadığının balı bir süre dolapta bekleterek anlaşılabilir.

  Buzdolabında yaklaşık bir ay bekleyen balın krem ya da tereyağ kıvamına gelmesinin balın hakiki olduğunu gösterdiğini anlatan Kukula, ''aslında bal buzdolabına konulmaz, güneş almayan bir yerde oda sıcaklığında saklanması gerekir. Balın gerçek olup olmadığını anlamak için buzdolabına konulabilir. Buzdolabına konulan balda renk değişimi olabilir'' dedi.

  Kukula, markasız bal satılmasının yasak olduğuna işaret ederek, vatandaşların diğer gıda maddelerinde olduğu gibi bal alırken de son derece titiz davranmaları gerektiğini sözlerine ekledi.
   
 2. Cevap: Hakiki bal nasıl anlaşılır

  ben yıllardan beri halk dilinde deli bal denilen kestane balı yerim 10 senede dursa asla şekerlenmez ve balsızda kahvaltım olmaz
   
 3. Cevap: Hakiki bal nasıl anlaşılır

  Ben şekerleyen bal sahte bal diye söylenir dururum meğer hakiki bal şekerleyen balmıymış :confused:
  iide nasıl olacak o zaman gerçekmi diye bir ay bekletip şekerlediğini gördüğümüz balı nasıl yiycez biz :f106:
   
 4. Cevap: Hakiki bal nasıl anlaşılır

  Bazı Avrupa ülkelerinde ben balın şekerlendirildiğini hatta özel yöntemlerle krem haline getirilip o şekilde tüketildiğini duymuştum. Şekerenmiş balın gerçek bal olduğu şimdi daha çok aklıma yattı.:f40:
   
 5. Cevap: Hakiki bal nasıl anlaşılır

  Bunu duymuştum fakat şekerlenmiş bal yeme fikri pek cazip gelmedi :)
   
 6. Cevap: Hakiki bal nasıl anlaşılır

  Valla bende şekerleyen balı sahte bilirdim.Bir aydır dolapta henüz bir şekerleme belirtisi yok:(:f196: