Hakan Fidan kimdir

'Biyografi' forumunda ZeuS tarafından 8 Şub 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hakan Fidan kimdir hakkında bilgi ?

  Türk asker, bürokrat ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan'ı savcı KCK soruşturmasından dolayı ifadeye çağırdı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında; Hakan Fidan 1968 yılında Ankara'da doğdu.1986 yılından 2001'e kadar Türk Silahlı Kuvvetleri'nde astsubay olarak görev aldı. Askerliği kendi isteğiyle bırakan Hakan Fidan, University of Maryland University College'den Yönetim ve Siyaset Bilimi alanından lisans dereceleri aldı.

  Hakan Fidan Bilkent Üniversitesi'nde Dış Politikada İstihbaratın Yeri isimli teziyle master yaptı. Aynı üniversitede 2006'da da "Doğrulama" başlıklı tez ile doktora yaptı.

  Hakan Fidan Viyana'da Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nda, Cenevre'de Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Enstitüsü'nde ve Londra'da Verification Technologies Research Center'da akademik çalışmalarını sürdürdü. Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde akademisyenlik yaptı. Almanya'daki NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu Karargahı'nda da çalışan Hakan Fidan 2001'den itibaren iki yıl Avustralya Büyükelçiliği'nde Kıdemli Siyasi ve Ekonomik Danışman olarak görevi yaptı. Hakan Fidan 2003 yılında Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanlığına atandı.

  14 Kasım 2007 tarihinde Başbakanlık müsteşar yardımcılığı görevine gelen Hakan Fidan 2008 Kasım ayında Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. 8 Mart 2008'de de Uluslararası Ahmet Yesevi Üniversitesi mütevelli heyeti üyesi oldu.

  Hakan Fidan 17 Nisan 2009'da Millî İstihbarat Teşkilatı müsteşar yardımcılığına getirildi. Emre Taner'in görev süresinin dolmasının ardından, 25 Mayıs 2010 tarihinde MİT Müsteşarı görevine atanmıştır.

  [​IMG]
  vikipedi​
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Ara 2012