Haftalık Diyet Listesi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Merve tarafından 25 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Haftalık Diyet Listesi
  Diyet Listesi Haftalık


  Haftalık diyet listesi diyerek zayıflama konusunda belirli uğraşlar içerisine girdiğinizi biliyoruz. Fakat daha sağlıklı bir “haftalık diyet listesi ile Avusturyada diyet uzmanlığı yapan Esra Şimşek genel olarak herkesin uygulayabileceği haftalık diyet listesi yiyeceklerini sizlerle paylaştı.

  Şimşek haftalık diyet listesi konusundan önce zayıflama hakkında da birkaç bilgi aktardı. Diyet yaparak zayıflama konusunda bir şeyler yapmak isteyen kişinin öncelikle kendisine güvendikten sonra bir diyetisyenden kesinlikle yardım alınması gerektiğini belirtti. Daha sonra hastaların kan ve şeker ölçümleri uygulanarak kişiye özel haftalık diyet listesi uygulanması yönünde açıklamalarda bulunulması gerektiğini söyledi. Kişilerin herhangi bir sağlık problemi olmadığında ise 3 haftada 3 kilo verdiren haftalık diyet listesi verdiğini belirten Şimşek, “Öncelikle hızlı zayıflamak isteyen kişilerin haftalık diyet listesi konusunda çoğunlukla aç kalarak yani neredeyse hiç gıda almadan zayıflamaya çalışmaktadırlar. Bu durum hem sağlık yönünden tehlikeli, hem de çok hızlı verilen kiloların daha çabuk bir şekilde geri alınmasına neden olur. Böylece o kadar aç kaldığınızın hiçbir anlamı olmamış olur. dedi.

  Haftalık Diyet Listesi

  Esra Şimşekin 3 haftada 3 kilo verdiren haftalık diyet listesi için diyet yapıldığı zaman en önemli öğününüzün kahvaltı olduğunu belirtti. Ayrıca kesinlikle yenmeyecek gıdalar arasında beyaz ekmeğin olduğunu söyledi.

  Haftalık Diyet Listesi – Pazartesi
  Sabah: “Haftalık diyet listesi için Pazartesi sabahı diğer günlerde olduğu gibi en geç 8de yapmanız gerekmektedir. Kahvaltı genel olarak aynı yiyecekleri içermektedir. Sabahları 2 dilim kepekli ekmek, bir dilim peynir, 3 adet zeytin, çeyrek kibrit kutusu kadar becel omega 3 içeren margarin, çok az reçel, istediğiniz miktarda domates ve salatalık.

  Öğlen: Haftalık diyet listesi için Pazartesi öğlen yemeği ise en geç 13:00da yenmelidir. Hafif çok az yağlı. Yağsız haşlanmış beyaz et, arzu ettiğiniz kadar karışık sebze salatası, birde bunların yanında ülkemizde çok fazla bulunmasa da kepekli makarna haşlayabilirsiniz.

  Akşam: Akşam yemeği ise en geç 18:00da başlanması gereken bir öğündür. Akşam yemeğinde ise kilo vermenize daha faydalı besinler öneriliyor. Bunların arasında yine çok az yağsız pişirilmiş içerisinde havuç bulunan pırasa yemeği, bir kase yoğurt ve bir adet meyve. Haftalık diyet listesi içerisinde meyve tercih ettiğinizde ise en çok elmayı tercih etmenizi öneriyoruz.

  Haftalık Diyet Listesi – Salı
  Sabah:Sabah kibrit kutusu büyüklüğünde 2 adet peynir, zeytin, reçel ve bol domates ve salatalık. Haftalık diyet listesi için domates ve salatalık oldukça önemlidir.

  Öğlen:Haftalık diyet listesi için Salı günü haşlanmış, tavuk göğsü, yanında da çeşitli sebzelerle yaptığınız salata.

  Akşam:Haftalık diyet listesi Salı günü akşam için haşlanmış yağsız pirinç pilavı, 2 adet haşlanmış patates, yoğurt ve 1 adet elma.

  Haftalık Diyet Listesi – Çarşamba
  Sabah: Haftalık diyet listesi Çarşamba günü sabahında ise peynir, zeytin, kepekli ekmek yanında 2 adet haşlanmış sosis. Çarşamba günü sabah sosis yemeyi tercih ettiğinizde kahvaltıdan reçeli çıkartıyorsunuz.

  Öğlen: Çarşamba günü öğlen haftalık diyet listesi ise yağsız çorba, ızgarada balık ve bolca salata yiyebilirsiniz.

  Akşam: 2 adet haşlanmış patates, salatanın üzerine koymak için 2 adet haşlanmış yumurta ve yoğurt.

  Çarşamba günü ekstra olarak 2 dilim baklava yiyebilirsiniz.

  Haftalık Diyet Listesi – Perşembe
  Sabah: Haftalık diyet listesi Perşembe günü sabahı kahvaltınızı önceki günlerdeki gibi sosis ve reçel bir arada olmamak üzere kendiniz seçebilirsiniz.

  Öğlen: Perşembe günü öğlen kırmızı et ve yağsız pilavın yanında bol yeşillikli salata yiyebilirsiniz.

  Akşam: İçinde brokoli, havuç, bezelye, kuşbaşı doğranmış yağsız pilav ile yoğurt.

  Haftalık Diyet Listesi – Cuma
  Sabah: Cuma sabahı yine aynı şekilde 2 dilim peynirle kahvaltımızı yapıyoruz.

  Öğlen: Çorba, haşlanmış beyaz et, yoğurt ve 1 adet elma.

  Akşam: Haşlanmış brokoli ve yağsız domates soslu kepekli makarna.

  Haftalık Diyet Listesi – Cumartesi
  Sabah: Kahvaltı aynı şekilde devam ediyor.

  Öğle: Öğle yemeğinde haftalık diyet listesiiçin çorba, ızgarada kırmızı et ve yoğurt.

  Akşam: Makarna haşlayabilir ve yanında salata tüketebilirsiniz. Meyve yemeyi de ihmal etmemelisiniz.

  Haftalık Diyet Listesi – Pazar
  Sabah: Kahvaltımız yine kendisini tekrarlıyor.

  Öğlen: Balığın yanında brokoli salatası ve 1 adet elma.

  Akşam: Haşlanmış pırasa, yağsız pilav ve yoğurt.

  Haftalık Diyet Listesi Dikkat Edilmesi Gerekenler
  - Haftalık diyet listesi konusunda dikkat edilmesi gerekenler meyvelerden muz ve üzümü kesinlikle yemiyoruz.
  - Yemeklerin tamamen yapsız değil az yağlı olmasına özen gösterin.
  - Oldukça fazla su içmeye çalışmalısınız.
  - Ara öğünlerde meyve tüketilmelidir. Bu meyvelerden elma zayıflama için en doğru tercihtir.

  Bu diyet ile 3 haftada 3 kiloyu sağlıklı bir şekilde vermenizin daha mümkün olduğunu belirten Şimşek daha ağır diyet yapılmaması gerektiğinin de altını çizdi.  kaynak:kozmetikmakyaj.com