Hafta sonu hava nasıl olacak?-14-15 mayıs

'Haberler' forumunda Karahan tarafından 13 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. 14 mayıs Hafta sonu hava durumu

  Hafta sonu hava nasıl olacak?

  Mayıs ayının ortalarına gelinmesine rağmen havalar bir türlü ısınmadı. Ancak haftaya güneşi bekleyenler sevinecek. Bugün ve yarın yurt genelinde etkili olacak yağışlar, batı bölgelerde yerini güneşli havaya bırakacak. İstanbul'u yarın da yağışlı bir hava bekliyor. Pazar gününden itibaren ise güneşin yüzünü göstermesiyle birlikte hava sıcaklıkları artacak.
  Yapılan son değerlendirmelere göre; Yurdun büyük bir bölümünde sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların; Doğu Akdeniz (Mersin, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Hatay), İç Anadolu'nun doğusu (Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray, Niğde, Karaman, Kayseri, Yozgat ve Sivas) ile Zonguldak, Bartın, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah saatlerinde Hakkari ve Şırnak çevrelerinde toz taşınımı beklenmektedir.

  HAVA SICAKLIĞI: Doğu kesimlerde 3 ila 5 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

  RÜZGAR: Ülkemizin batı kesimlerinde kuzeyli yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Güney Ege kıyılarında kuvvetlice (30-40 Km/S), doğu kesimlerinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette esecek.

  METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

  KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Doğu Akdeniz (Mersin, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Hatay), İç Anadolu'nun doğusu (Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray, Niğde, Karaman, Kayseri, Yozgat ve Sivas) ile Zonguldak, Bartın, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Ani sel, lokal su baskını, yıldırım düşmesi, lokal dolu yağışı, yağış öncesi ani kuvvetli rüzgar vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir.

  TOZ TAŞINIMI UYARISI: Bu sabah saatlerinde Hakkari ve Şırnak çevrelerinde toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Hava kalitesinde bozulma, Çamur yağışı, Görüş mesafesinde azalma vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir.

  BÖLGELERİMİZDE HAVA

  MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusu (İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Yalova, Bursa ve Bilecik) aralıklı sağanak yağışlı geçecek.

  EGE: Parçalı ve çok bulutlu, iç kesimleri (Kütahya, Afyon, Denizli, Uşak) aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgarın; Güney Ege kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetlice (30-40 Km/S) esmesi bekleniyor.

  AKDENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Mersin, Adana, Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

  İÇ ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinde bölgenin doğusunda (Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray, Niğde, Karaman, Kayseri, Yozgat ve Sivas) kuvvetli olması bekleniyor.

  BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışlar; Zonguldak ve Bartın çevrelerinde kuvvetli olacak.

  ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; bugün öğle saatlerinde Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

  DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; bugün öğle saatlerinde Erzincan, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah saatlerinde Hakkari ve Şırnak çevrelerinde toz taşınımı beklenmektedir.

  GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, Şanlıurfa ve Mardin dışında bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.