Hafız Osman Efendi Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 15 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hafız Osman Efendi Kimdir  Hafız Osman Efendi Kısaca Hayatı

  Hafız Osman Efendi Osmanlı alim ve hatatlarından. İsmi, Osman olup, 1642 (H. 1052) tarihinde İstanbulda doğdu. Babası Haseki Camii müezzini Ali Efendidir. 1698 (H. 1110) tarihinde İstanbulda vefat edip, müdavimi olduğu Kocamustafapaşadaki Sünbül Efendi Dergahı bahçesine defnedildi.

  Küçük yaşta Kuran-ı kerimi ezberlediğinden Hafız Osman adıyla anılmaya başlandı. Kuran-ı kerime karşı hürmet ve edebi ile dikkati çekti. Sadrazam Köprülüzade Fazıl Mustafa Paşa tarafından himaye edildi. İstidad (kabiliyet) ve hevesi dikkate alınarak, hat ustalarından Derviş Ali Efendiden ders alması temin edildi.

  Zamanında hattan bahsedilen her yerde Hafız Osman akla geldi. Devrin padişahı Sultan İkinci Mustafa Hana hat dersleri verdi. Hafız Osman Efendi yazı yazarken, padişah, hokkasını tutardı. Sultan Üçüncü Ahmed Han da Hafız Osmanın hat dersi verdiği talebeleri arasındaydı.

  Eserlerini yeğeni Hafız Mustafa Çelebi ve Ahdeb Hasan Çelebi süslemiştir. Hafız Osman hattı ile yazılan mushaf-ı şerifler tab edilerek bütün dünyaya yayılmıştır.

  Yedikuleli Seyyid Abdullah Efendi, Anbarizade Ali Efendi, Hasan Üsküdari, Bursalı Mehmed, İbrahim, Derviş Mehmed, Kevkek ve Yusuf-i Rumi yetiştirdiği talebelerin en Ünlülarıdır.