Haçova Savaşı özet bilgi

'Tarih Bölümü' forumunda Sitem tarafından 6 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Haçova Savaşı nedir
  haçova savaşı haçova zaferi
  haçova savaşı hakkında bilgi
  haçova savaşı 1596

  Haçova Savaşı özet bilgi

  Haçova Savaşı 24-26 Ekim 1596 tarihleri arasında Osmanlı ordusunun Avusturya Arşidüklüğü ve Erdel Krallığı kuvvetlerine karşı kazandığı bir zaferdir.

  Haçova Savaşı Sonuç

  Bu başarı, Avrupa içlerine kadar sokulmuş Osmanlı Devleti'nin bu topraklardaki son büyük muharebe zaferi oldu. Ancak mevsimin ilerlemiş olması nedeniyle Türk ordusunun ileri harekatını sürdürmemesi Avusturya ordusunun tam olarak örselenememesine neden oldu. Daha sonrasında ise gerek savaşın kötü bir şekilde yönetilmesi, gerekse Romen voyvodalıklarının isyanının yayılması savaşın Osmanlı Devleti'nin aleyhine dönmesine ve 1606'ya kadar uzamasına neden oldu.

  1578-90 Osmanlı-İran Savaşı'nın ve 1580'den beri İspanya'nın Amerika kıtasından Avrupa ekonomisine soktuğu altınların yarattığı enflasyonun yarattığı büyük mali sorunların daha da büyümesi Osmanlı hazinesini iflas noktasına getirdi. Ayrıca tarihinin belki de o zamana kadarki en büyük mali bunalımıyla mücadele eden Anadolu halkı "Eğri Sefer-i Hümayunu" için asker toplanmasına büyük tepki gösterdi. Celali İsyanları ile Anadolu büyük bir toplumsal çalkantının içine düştü. 1603 yılında Avusturya ile savaş devam ederken İran'ın da 1590'da kaybettiği toprakları geri almak üzere savaş açması Osmanlı Devleti'nin iyice müşkül duruma soktu.

  Bu bağlamda Haçova Zaferi prestiji büyük ancak sonuçları açısından olumsuz etkileri de büyük bir tarihi olay oldu. Öte yandan, Türk ordusunun son onyıllarda kale kuşatmasında ustalaştığı ancak muharebe yeteneğinde gerileme olduğu gözle görüldü, ancak zaferin kazanılmış olması bu gerçeği perdeledi. Ayrıca Avrupa ordularının artan ateş gücü de bu muharebede bir gerçek olarak ortaya çıktı.
   


Similar Threads: Haçova Savaşı
Forum Başlık Tarih
Tarih Bölümü Haçova Zaferi kısaca 29 Eylül 2009
Tarih Bölümü Prut savaşı Nedenleri Ve Sonuçları 20 Aralık 2016
Tarih Bölümü Postdam Konferansı (İkinci Dünya savaşı) Hakkında Kısa Bilgi 14 Aralık 2016
Tarih Bölümü Nizip Savaşın Sonucları 29 Kasım 2016
Tarih Bölümü Miryokefalon Savaşı’nın Anadolu’nun Türkleşmesindeki yeri ve önemi hakkında bilgi 7 Eylül 2016