Haçlı Seferleri Ve Sonuçları

'Ders notları' forumunda italyan tarafından 9 Şub 2010 tarihinde açılan konu

 1. Haçlı Seferleri Ve Sonuçları

  Seferlerin amacı şöyle özetlenebilir: Doğu'nun zenginliklerini ele geçirmek, Türk-Islam ilerleyişini durdurmak ve Kudüs'ü almaktır. Seferler sırasında Islam dünyasında mezhep ve siyasi çekişmelerin yaşanıyor olması, Haçlıların işine yaramıştır.
  Seferlere karşı İslam dünyasını (Anadolu Selçukluları, Eyyubiler, Musul Atabeyliği, Danişmentliler, Artuklular, Memlükler gibi) Türk devletleri korumuştur.

  Seferlerin Nedenleri
  1) Ekonomik neden: Ekonomik çöküntü içindeki Avrupalıların, Doğu'nun zenginliklerini ele geçirme düşüncesi (temel nedendir)
  2) Dini neden: Din adamlarının, Ortodoks ve islam ülkelerinde etkin olabilme düşünceleri.
  Kluni Tarikatı'nın halkı kışkırtması ve kutsal kabul edilen Kudüs'ü almakla günahların affedileceği düşüncesi. (Halkın katılımını artırmıştır)
  3) Sosyal neden: Yoksul köylüler ve miras hakkından mahrum soyluların (miras, senyörün büyük oğlunun hakkıdır), toprak ve güç arzuları.
  4) Siyasi neden: Bizans'ın, Türk ilerleyişine karşı yardım istemesi. Kralların ve feodal beylerin siyasi güçlerini artırabilme planları. 1096-1270 yılları arasında toplam sekiz sefer düzenlenmişse de ilk dördü büyük önem taşır.