Hacı Osman Nûri Kepenek Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 12 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hacı Osman Nûri Kepenek Hayatı


  Hacı Osman Nûri Kepenek Biyografisi


  [​IMG]


  1319 Rumi, 1903 Miladi senesinde Denizli de dünyaya teşrif etmiş olup, babası Denizli eşrafından Kepenekoğullarından Mehmet Efendi, Annesi ise Özkardeş kızı Ayşe hanımdır. İbtidâî, Rüşdiye ve İdâdî mekteplerini bitirdikten sonra bir süre baba mesleği olan dericilikle ve ticâretle meşgûl oldu.

  Askerlik dönüşü ticaretle meşgul olmuş, bu arada Denizli'nin tanınmış ailelerinden Nazire hanımefendi ile evlenmiştir. Bu evlilikten iki kerimeleri hayata olup, nesli paklerinin bunlardan devam ettiğini görüyoruz.

  Mûsâ Mahallesi Câmiinde fahrî olarak imam hatiplik yaptı. Bu işlerin yanında bölgedeki kıymetli hocalardan tasavvufa âit bilgiler aldı. Bir müddet sonra bölgeye gelen Seyyid Muhammed Hafîd Arvâsî hazretlerinden uzun yıllar ders aldı, hizmetinde bulundu.

  Ömrünün sonuna kadar dükkanında ve evinde sohbet edip halka İslâmiyetin emir ve yasaklarını anlatan Osman Nûri Efendi, 1981 yılında istirahat etmek üzere gittiği Bursada vefât etti. Nâşı Denizliye getirilerek asrî mezarlıktaki türbesine defnedildi. Türbesi sevenleri tarafından ziyâret edilmektedir.