Hacı Bektaş-I Veli Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 10 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hacı Bektaş-I Veli Kısaca Hayatı


  Hacı Bektaş-I Velinin Yaşamı Kısaca


  Bektaşilik inancının kurucusu Hacı Bektaş Veli 1281 yılında Horasan'da doğmuştur.

  Eğitimini Hoca Ahmet Yesevînin talebelerinden fieyh Lokman-ı Perendeden aldı Eğitimini tamamladıktan sonra Anadoluya gelen ve çeşitli yerlerini dolaşan Hacı Bektaş Veli Nevşehirin Hacı Bektaş ilçesine yerleşti. Burada halkı irşat edici çalışmalar yaptı, talebeler yetiştirdi Kendisinin de üyesi olduğu “ahilik teşkilatı ile önemli hizmetlerde bulunan Hacı Bektaş Veli, kurulma aşamasında olan Osmanlı Devleti sultanlarından da sevgi ve hürmet gördü.

  Osmanlıların kuruluş aşamasında sağlam temeller üzerine oturmasında büyük hizmetleri oldu. Orhan Bey zamanında kurulan yeniçeri ordusunun ve yeniçeriliğin piri, manevi üstadı olarak bilind. Bu durum halk ile yeniçeriler arasındaki bağı güçlendirdi Hacı Bektaş Velinin Makalât adlı Arapça bir eseri vardır Makalât incelendiğinde Hacı Bektaş Velinin İslam dinînin emir ve yasaklarına sıkı sıkıya bağlılığı gözlenir. O İslama uymayan davranışlara şiddetle karşı çıkmıştır.

  Hacı Bektaş Velinin sohbetlerine katılıp ona bağlananlara tasavvuftaki usule göre “Bektaşi denilmiştir Hacı Bektaş Veli 1338de vefat etmiştir.