Hacı Bayram Veli'nin Hocası Kimdir

'Dini Bilgiler' forumunda Bella tarafından 12 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Haci Bayram-ı veli Hazretlerinin Hocası Kimdir,


  Asıl adı Hamid Hamidüddin'dir. Somuncu Baba olarak da bilinen Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri, Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid Han zamanında yaşamıştır.

  Miladi 1331 tarihinde Kayseri'nin Akçakaya köyünde doğmuştur. Anadolu'yu manevi fetih için gelen Horasan erenlerinden Şemseddin Musa Kayseri'nin oğludur. Soyu Peygamber Efendimiz (s.a.s)'e ulaşır, 24. kuşaktan torunudur,

  Somuncu Baba'nınTalebeleri:

  Somuncu Baba Hazretleri ve en meşhur talebesi Hacı Bayram Veli'nin Osmanlı Devletinde yeni Anadolu ve Rumeli üzerinde çok büyük etkileri vardır. Osmanlı kültürünü etkileyen bu önemli simaların hizmetlerini ve kültürümüze katkılarını anlamak için yetiştirmiş oldukları bazı isimleri zikretmemiz gerekir. Böylece kültürümüz için ne kadar önemli olduklarını ve büyük değerler ifade ettiklerini anlamaya çalışabiliriz. Bu önemli isimler ve medfun oldukları yerler şunlardır:

  Halil Taybi Dnınarende
  Baba Yusuf Hakiki Aksaray
  Akşemseddin - Beypazarı – Göynük
  Ömer Dede Göynük
  Hızır Dede Bursa
  Akbıyık Sultan Bursa
  İnce Bedreddin Darende
  Yazıcıoğlu Gelibolu
  Şeyh Lutfullah Balıkesir
  Şeyhî Kütahya
  Şeyh Üftade Bursa
  Aziz Mahmud Hüdayi İstanbul
  Muslihiddin Halife İskilip
  Uzun Selahaddin Bolu


  Somuncu Baba Hazretlerinin günümüze kadar gelen uzantıları ve yansımaları o kadar mükemmel ki Anadolu'nun her köşesinde bir parçasını bulmak ve yüreklerde hissetmek mümkündür. Âlim ve tasavvuf ehli kimseler üzerinde emeği ve etkisi bulunan Somuncu Baba Hazretleri için kültürümüzün temel taşlarından biridir diyebiliriz. Öyle ki uzantılarının günümüze kadar devam etmesi neseb-i aliyesinin halen etken olması günümüz insanları için Allah'ın bir lütfudur.