Hacet Namazı ve Duası

'Dualar ve Faziletleri' forumunda Yasemin tarafından 6 Ara 2013 tarihinde açılan konu

  1. Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur;Kimin Allah Teala'ya veya ademoğullanndan birine bir dileği olursa güzel bir abdest alsın. Sonra rızayı bari için iki rekat namaz kılsın. Selamdan sonra bu duayı okusun.

    Hacet namazını kıldıktan sonra aşağıdaki duayı okumanız tavsiye edilmiştir.

    La ilahe Ulallâhül haliymül keriym. Sübhânellâhi rabbil arşil azıym. Elhamdü lillâhi rabbil alemiyn. Es'elüke mûcibâti rahmetik. Ve azime mağfiratik. Vel ğaniymete min külli binin. Ves selâmete min külli ismin lâ teda' lî zenben illâ ğafarteh. Ve lâ hemmen illâ ferracteh. Ve lâ hâceten hiye leke rıdan illâ kadaytehâ yâ erhamer râhımiyn.

    Ayrıca yine hacet için 12 rekat kılınan bir namaz vardır; Bu namaz geceleyin ve gündüzleyin de kılınabilir. Yalnız diğer namazlardan farklı olarak namazın sonunda teşehhüdden sonra Allah Teala'ya hamd ü sena, Resulüne salat ü selamdan sonra secdeye varılır ve aşağıdaki dualar okunur.

    Fatiha-i Şerife (7) defa, Ayet'el-Kürsi (7) defa, Lâ ilahe illallâhü vahdehu lâ şeriyke leh, lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şey'in kadiyr (10) defa, Allâhümme innî es'elüke bi mekâıdil ızzi min arşike ve münteher rahmeti min kitâbike vesmikel a'zami ve ceddikel a'lâ ve kelimâtiket tâmmeh (1) defa oku. Sonra dileğini iste ve başını secdeden kaldır, selam ver. Sakın bu namazı cahillere öğretmeyin, onlar da yaparlar ve duaları kabul olunur. buyurdu.