Haccın Esrarı

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 30 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Haccın Esrarı
  Haccın hikmeti
  Hac yolculuğu

  Özel bir maksatla, özel bir mekâna, özel bir zamanda yapılan yolculuktur Hac...  Kâbe, tarihin bir döneminde Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail (ikisine de selam olsun) tarafından taş ve çamurdan inşa edilen dört köşe bir yapı mıdır sadece? O yapı ki tarih içinde birçok defa çeşitli sebeplerle tahrip olmuş, kimi zaman tamir görmüş, kimi zaman temellerine kadar sökülüp yeniden yapılmıştır.

  Özel bir maksatla, özel bir mekâna, özel bir zamanda yapılan yolculuktur Hac... Ziyaret edilen yer, gerek iklim gerekse tabiat güzelliği bakımından başka bölgelere kıyasla çok da cazip değildir doğrusu. Mahşerî bir kalabalığın zorunlu olarak aynı zaman dilimleri içinde aynı yerlerde bulunmasının getirdiği izdiham da hesaba katıldığında, Hac seyahatinin başka herhangi bir yolculuğa kıyasla hayli meşakkatli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

  Ne var ki, ne o haşr u neşri andıran kalabalığın izdihamı, ne dışarıdan gidenler için mevsimin alışılmadık sıcaklığı, ne yolculuğun sıkıntısı.. hiçbir şey bir gidenin bir daha, bir daha gitme arzusuyla yanıp tutuşmasına engel olamıyor! Daha doğrusu dışarıdan bakanlar için birer "sıkıntı" gibi görünen bütün durumlar, Haccı bütün anlam boyutlarıyla "yaşayanlar" için söze dökülmesi imkansız bir idrak ve duyuş olarak ruhlara yerleşiyor.

  Semerkand Dergisi / Ebubekir Sifil Ocak 2006 - 85. sayı
  [​IMG]

  serhaber